Ağrı Ovası’nda hububat üretimi yaygınlaşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrı Ovası’nda çiftçiler, hububat üretimini artırarak yaygınlaştırıyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin, “Geçen yıla oranla ekim alanında artış oldu. Bu sene buğdayda 340 bin ton civarında üretimimiz oldu. Geçen yıla oranla buğday rekoltemizde yüzde 60 artış bekliyoruz” dedi.

Bereketli toprakların bulunduğu Ağrı Ovası’nda çiftçiler, hububat üretimini artırıyor. Yağışlarla bu yıl yüksek verim bekleyen çiftçiler, ovadaki tarım arazilerinde biçerdöverler, traktör ve tırpanlarla hasat yapıyor. Elde ettikleri ürünleri hayvanların kışlık ihtiyaçları için ahırlarının yakınına toplayan çiftçiler, ihtiyaç fazlası arpa ve buğdayları da Toprak Mahsulleri Ofisine pazarlıyor.

Ağrı Ovası'nda hububat üretimi yaygınlaşıyor - agri hububat

Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin, AA muhabirine, kentte hububat üretiminin çok yoğun yapıldığını söyledi. Hem çiftçinin hem de kendilerinin verimden memnun olduğunu ifade eden Engin, şöyle konuştu:

“Bu sene özellikle hububatta hem çiftçilerimizin elde ettiği rekolte hem de üretim miktarı çiftçinin yüzünü güldürüyor. 2022 yılında buğdayda toplamda 840 bin dekar alanda üretim yapmıştık ve toplam 195 bin ton buğday üretimi yapmıştık. Bu yıl özellikle yağışların zamanında yağması verimi olumlu etkiledi. Bu sene de yine buğdayda toplam 900 bin dekar alanda üretimimiz oldu. Geçen yıla oranla ekim alanında artış oldu. Bu sene buğdayda 340 bin ton civarında üretimimiz oldu. Geçen yıla oranla buğday rekoltemizde yüzde 60 artış bekliyoruz.”

Çiftçi Selami Kara ise verimden memnun olduklarını dile getirerek, “Verim çok güzel, bereketli bir yıl geçiyor. Bu bereketli yılın da kıymetini bilmemiz lazım. Biçerdöverle tarlamızı biçiyoruz. Verimden memnunuz. Şükreden insanlardanız. Elhamdülillah bu sezon iyi geçti diyoruz. Ekin de güzel ve memnunuz” dedi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrı Ovası’nda hububat üretimi yaygınlaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir