1. Haberler
  2. Güncel
  3. Çarpıcı araştırma: Dünya genelinde Kürt nüfusu ne kadar?

Çarpıcı araştırma: Dünya genelinde Kürt nüfusu ne kadar?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçre Kürt Enstitüsü Başkanı Muhammed Karwani, BM belgelerine dayanarak 20 ülkede Kürt nüfusunu araştırdı. Karwani, dünya genelinde 70 milyon Kürdün yaşadığını söyledi.

Yıllardır Kürtlerin nüfusu hakkında söylenen, yazılıp çizilen “40 milyon Kürt” deyimi artık herkes tarafından kabul görür olsa da, bu konuda şu ana kadar derli toplu bir çalışmadan söz etmek oldukça zor.

Fakat İsviçre Kürt Enstitüsü Başkanı Muhammed Karwani, bu konuda 6 yıl boyunca çok yoğun bir araştırma ve çalışma içerisine girdiğini anlattı.

Rûdaw Radyo’ya konuk olan Karwani, Birleşmiş Milletler’e ait belge ve dosyalar üzerinde araştırma yaptığını ve 20 ülkede yaklaşık 70 milyon Kürdün yaşadığını doğruladığını söyledi.

Karwani, “Aslında 1990’lardan beri bu konunun peşindeyim ancak son 6 aydır çok yoğun bir araştırma içerisine girdim. Daha 90’larda 40 milyon deniyordu, nasıl olurda 30 yılda bu rakam değişmez diye kendi kendime sordum” dedi.

Hangi ülkede kaç Kürt yaşıyor

İsviçre Kürt Enstitüsü adına kurumun başkanı Muhammed Karwani tarafından derlenen ve Rûdaw ile paylaşılan verilere göre, 15 ülkedeki Kürt nüfusu şöyle:

1- Türkiye: 32,812,439

2- İran (Rojılat): 18,281,137

3- Irak ve Kürdistan Bölgesi: 7,949,571

4- Suriye ve Rojava: 3,642,117

5- Almanya: 1,898,319

6- Avrupa’nın diğer ülkeleri: 1,892,691

7- Kazakistan: 892,638

8- Gürcistan: 758,009

9- Ermenistan: 699,571

10- İsrail: 592,622

11- Afganistan: 312,075

12- Pakistan: 234,006

13- Mısır: 153,561

14- Sudan: 101,000

15- Bosna-Hersek: 8,788

Araştırılan bu verilere göre, Kürtlerin dünya üzerindeki nüfusu 70 milyon 228 bin 544 olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak Karwani, sayının bunla da sınırlı olmadığını söyledi.

“Kürtler bir çok ülkede yaşıyor”

Kürdistan coğrafyası ve Kürtlerin birlikte yaşadığı ülkelerin dışında en çok Kürt nüfusunun Almanya’da bulunduğunu belirten Karwani, “Türkiye ve Kuzey Kürdistan’dan gelerek 60 yıldır Almanya’da yaşayan Kürtler var” diye belirtti.

Muhammed Karwani, “Kürtler dünyanın daha bir çok ülkesinde yaşıyor. Kürdistan coğrafyası dışında büyük bir Kürt nüfusu bulunuyor. Mesele kendim Bosna-Hersek’e gittim ve oradaki Kürtleri gördüm. 800 yıldır burada yaşıyorlar ve kendilerini Kürt diye tanımlıyorlar. Maalesef dillerini unutmuşlar. Sayılarını resmi makamlardan aldım” dedi.

Karwani, Filistin, Ürdün, Kuveyt, Yemen gibi ülkelerde yaşayan Kürtleri daha saymadığını söyledi.

Belgeler hakiki ve güvenilir

Birleşmiş Milletler ile çalıştığını anlatan Muhammed Karwani, “Bu belgeleri son derece güvenilir kurumlardan aldım. Hakiki belgeler, ancak kaynağını tam olarak açıklamayacağıma dair söz verdim. Belgelerin büyük kısmı İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca yazılmış ve çoğu son altı aya ait. Şimdi iki bölüm şeklinde inceledim, bir bölümü hala duruyor” diye konuştu.

24 ülkenin daha belgeleri daha var

Açıkladıklarının dışında 24 ülkede yaşayan Kürtlere dair elinde belgeler bulunduğunu dile getiren Muhammed Karwani, “Bunları teyit ettirmem gerekiyor, bunun üzerinde çalışıyorum. Örneğin Gürcistan’daki Kürt nüfusunu teyit ettirmeye çalışıyorum. Oradaki Kürtler Ezidi Kürtler, kendi dilleri ile konuşuyorlar, radyo ve enstitüleri de var” dedi.

Kürt nüfusu konusunda teyit etmediği bilgileri paylaşmadığını vurgulayan Karwani, “Mesele bazı arkadaşlarım Mısır’da yaklaşık 4 milyon Kürdün yaşadığını savunuyorlardı. Ama ben Mısırlı resmi makamlarla görüştüm, araştırdım. Bu kadar çok sayıda Kürdün yaşadığını teyit edemedim. Bu konuda son derece akademik bir çalışma yapmak, duygulardan uzak durmak istiyorum. Çünkü bunlar tarihe mal olacak şeyler” diye belirtti.

Suriye ve Rojava’daki veri ve belgelerin 2004 öncesine dayandığını belirten İsviçre Kürt Enstitüsü Başkanı Muhammed Karwani, “Türkiye’deki Kürt nüfusunda artış var. Aile ve çocuk sayısı artıyor ama Güney Kürdistan ve Irak’ta tersine bir durum söz konusu. Çocuk sayısı azalıyor ve bu Irak’ın büyüyen nüfusuna karşı Kürtlerin nüfus oranının düştüğü anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

kaynak: rudaw

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çarpıcı araştırma: Dünya genelinde Kürt nüfusu ne kadar?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir