1. Haberler
  2. Güncel
  3. Celadet Ali Bedirxan vefatının 71’inci yıldönümünde anıldı

Celadet Ali Bedirxan vefatının 71’inci yıldönümünde anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kürt Dil Platformu, Celadet Ali Bedirxan’ın ölümünün 71. yılında yaptığı açıklamada, “Mir Celadet, diğer tüm Kürt aydınları gibi Kürtlere derin eserler bıraktı. O, Kürtlerin hafızasında vatansever bir aydın olarak biliniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kürt dilbilimci ve yazar Celadet Ali Bedirxan’ın ölümünün üzerinden 71 yıl geçti. 1893’te İstanbul’da dünyaya gelen Bedirxan, 15 Temmuz 1951’de Suriye’nin başkenti Şam’da hayatını kaybetti. Kürt Dil Platformu, Celadet Ali Bedirxan’ın ölüm yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “O kara günde Kürdistan semaları çok hüzünlüydü” denilerek, Kürt milletinin Celadet Ali Bedirxan’ın eserlerini andığı ve bu eserlere sahip çıktığı kaydedildi. Bedirxan’ın uzun soluklu ve yorulmak bilmeyen bir yaşam sürdüğü, halkının diline, kültürüne ve davasına sahip çıktığı belirten açıklamada, “Mir Celadet, tüm Kürt aydınları gibi Kürtlere derin eserler bıraktı. Mir Celadet’in cenazesine tüm Kürtler sahip çıktı. O, Kürtlerin hafızasında vatansever bir aydın olarak biliniyor” ifadelerine yer verildi.

Yazısına atıfta bulundu

1932’de yayımlanan Hawar Dergisi’nden de söz eden Kürt Dil Platformu, Bedirxan’ın “Hawar Bilginin Sesidir” yazısına da atıfta bulundu.

Söz konusu açıklamada, “Kürt Dil Platformu, Kürt dilinin gelişimi için mücadele eden Mir Celadet Bedirxan ve yol arkadaşlarının sabırla, bilinçli bir şekilde yürüttükleri çalışmaları temel almaktadır. Bu yüzden Kürt dili olmadan vatanseverlik olmaz. Kürt siyaseti, Kürt dili olmadan var olamaz. Kürt dili olmadan Kürt kimliği olmaz. Kürt dili olmadan Kürt olmak mümkün değildir. Çünkü Kürt dili bizim, yani milletimizin varlığıdır” denildi.

Kürt Dil Platformu, “Mir Celadet’in vefatının yıldönümü vesilesiyle tüm Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulunuyoruz. Kürt dili için mücadele sürüyor” açıklamasında bulundu.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Celadet Ali Bedirxan vefatının 71’inci yıldönümünde anıldı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir