DEDAŞ çalışanları 6 il 49 ilçede greve gidiyor- Özel

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dicle Elektrik Şirketi (DEDA) personelleri 6 ilde ve 49 ilçede greve gidiyor. Greve binlerce işçinin katılması bekleniyor.

İstanbul Merkezli Eksun holding bünyesinde bulunan ve 6 ile hizmet veren Dicle Elektrik şirketi personelleri telegram üzerinden 3000 kişi örgütlenerek haklarının verilmesi için çalışma başlatmıştı. Dicle Elektrik Diyarbakır Genel Müdürlüğünde ve İstanbul Eksim Holding toplantılarda işçilerin talep ettiği 12 maddelik isteklerine karşılık sadece yol ve yemek ücretlerinde güncelleme yapıldı. Şirketin enflasyon farkı olan %35’lik yasal zammı yapmakla yetindi.

DEDAŞ çalışanları 6 il 49 ilçede greve gidiyor- Özel - 1000256605

Grev başlıyor


Şirketin yaptığı açıklamayı kabul etmeyen Dicle Elektrik çalışanları 6 il 49 ilçede 21 Temmuz 2023 tarihinde saat 08:00 ile 18:00 arasında iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu. Telegram üzerinden örgütlenen işçiler adına yapılan açıklamada, “Değerli çalışma arkadaşlarımız bugün temsilcilerle yaptığımız görüşmede yarın işe çıkmama faaliyeti göstereceğiz. Herkesin kararımız da kesin olduğumuzu bilmesi gerek. Bütün illerle beraber yarın saat 08:00 18:00 de bir günlüğüne işe çıkmama kararı aldık. Sabah herkes kartını bassın ve arıza onarım bakımın önünden il müdürlüklerine kadar alkış çalarak gideceğiz” denildi.

DEDAŞ çalışanları 6 il 49 ilçede greve gidiyor- Özel - 1000256601

Sendikal mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

“Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Bu ekonomik sıkıntıların arasında asgari ücretle artık ölmeyeceğiz. Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Sendikamızdan vazgeçmiyoruz kesinlikle sendika işini de yürütmeye devam edeceğiz. Yarınki eylemde bütün arkadaşlarımıza çağrımız kesinlikle slogan, hakaret, vurucu ve kırıcı tavırları sergilenmemeleridir. Güvenlikçi arkadaşlara dokunmayalım sizden tek ricamız budur.
Hak yolunda çıktığımız davamızda zaferle ayrılana kadar hakkımızı alana kadar direniyoruz direneceğiz ve mutlaka kazanacağız.”

Talepler

İşçilerin dile getirdiği ve şirket yetkilileri tarafından kabul edilmeyen talepleri şunlardır,,:


1) Sendikaya üye olmak
2) Asgari ücret +%60 net ücret
3) Yol ve yemek ücretlerinin devletinin belirlediği birim üzerinden ücretlendirilmesi
4) Gece vardiyası +%15 ek ücret
5) Ekip şefi farkı
6) Ayda bir maaş ikramiye
7) Şoförlük için ek ücret
8) Banka promosyonu
9) Ramazan ve kurban bayramı promosyonu
10) Mesai ücreti artışı ve resmi tatil mesai ücreti
11) Okul, evlilik, doğum ve yakıt yardımı
12) Saha personelleri yıpranma ek ücreti

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DEDAŞ çalışanları 6 il 49 ilçede greve gidiyor- Özel

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir