1. Haberler
  2. Güncel
  3. DEM Partili vekiller kayyım atamalarına karşı İçişleri Bakanlığı’na yürüyor

DEM Partili vekiller kayyım atamalarına karşı İçişleri Bakanlığı’na yürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına nedeniyle DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli ile çok sayıda milletvekili protesto amaçlı İçişleri Bakanlığı’na yürüyor.

Dem Partili Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın göç altına alınması sonrası Hakkari Belediyesine kayyım atanması ve belediye eşbaşkanı Akkış’ın tutuklanması sonrasında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli, kayyım atanmasına tepki göstermek için Meclis önünde basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda DEM Partili milletvekilinin de katıldığı açıklamada, “Kayyım darbedir” ve “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” dövizleri taşındı.

Koçyiğit: Darbenin bütün ülkeye yayılacağını biliyoruz

Gülistan Koçyiğit, kayyım darbesinin bütün ülkeye yayılma tehdidi olduğuna dikkat çekeren şöyle konuştu:

“Kayyım rejimine karşı çok söz kurduk. 31 Mart’ta seçimler yapıldı ve iktidarın bizzat kendisi yeni bir dönem vurgusu yaptı. Seçmenin verdiği mesajları aldığını belirtti. Ama seçmenin verdiği hiçbir mesajı almamışlar. Aksine yine ve yeniden topluma karşı, halka karşı, sandık iradesine karşı, demokrasiye karşı saldırı başlatmış durumdalar. Bu saldırı girişimini Hakkari’den başlatmaları manidar. Çünkü bu rejimin ayakta kalmasının yegane yolu Kürtlere saldırmak.

Sandığı anlamsızlaştırmak ve oradan çıkan iradeyi gasp etmek üzerine kurulmuş durumda. Fakat Hakkari’de yapılan hukuksuzluğun Hakkari’de halk iradesine yapılan darbenin Hakkari ile sınırlı kalmayacağını, bu darbenin silsile silsile ve adım adım bütün ülkeye yayılacağını çok iyi biliyoruz. Bu hukuksuzluğa karşı özellikle de Türkiye’nin dört bir yanında herkesin karşı durması gerekiyor. Birlikte demokrasiyi savunursak birlikte kazanabiliriz. İçişleri Bakanlığının kumpası ve isnat ettiği suçlamaların hiçbirini dava dosyasında olmadığını bütün kamuoyu biliyor.”

İçişleri Bakanlığı’na yürüyüş

Açıklamanın ardından DEM Parti milletvekilleri, “Kayyım darbedir, darbeye hayır” sloganlarıyla görüşme talebiyle İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

İçişleri Bakanlığı önüne gelen DEM Partililer bakanlık yetkilileriyle görüşme gerçekleştiriyor.

Serhat News

Tepki Ver | sinirli1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DEM Partili vekiller kayyım atamalarına karşı İçişleri Bakanlığı’na yürüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir