1. Haberler
  2. Güncel
  3. Diyarbakır’da belediye, mahalleyi satılığa çıkardı

Diyarbakır’da belediye, mahalleyi satılığa çıkardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi, geçen yıl ihale yoluyla satışa sunduğu ve gelen tepkilerin ardından iptal edilen Dokuzçeltik Mahallesi’ndeki alanı yeniden ihaleye çıkardı.

Yenigün’den Ahmet Baran’ın haberine göre, Yenişehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl eylülde ihaleye çıkarılmasının ardından tepkilerden dolayı geri adım atılan Dokuzçeltik Mahallesi’nin bir bölümü ile ilgili ihale süreci başladı.

Yenişehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl üzerinde çok sayıda ev ve caminin bulunduğu mahalle büyüklüğündeki araziyi satışa çıkardı. Kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası 20 Eylül’de gerçekleşen ihale kimse katılmadığı için iptal edildi.

Belediye başkanlığı binasının yanında bulunan ve imarsız yapılaşmaya sahip mahallede yüzlerce ev, işyeri ve cami bulunuyor. Belediye, araziyi işgal eden yapıların alıcı tarafından iki yıl içinde kaldırılmasını ve inşaata başlanmasını istiyor.

Belediye önündeki yaklaşık 50 bin metrekarelik kısmı satışa çıkarılan alanın toplam büyüklüğü ise yaklaşık 90 bin metrekare. Bu alanın 50 dönümü yapı ve ticari alan, geri kalanı sosyal alan, donatı ve yeşil alandan oluşacak.

Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi

Satış, 30004 ada 3 parsel, 30004 ada 2 parsel, 30006 ada 2 parsel ve 30007 ada 1 parseli kapsıyor.

Alanda satışa konu edilmeyen kısmın sağlık tesis alanı, anaokulu ve park olarak değerlendirilmesi düşünülüyor.

Belediye, satış gerekçesini, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alınan kentsel dönüşüm kararına binaen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Kasım 2021’de alınan “Dokuzçeltik Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” kararına dayandırdı.

10 ay sonra yeniden satışa çıkarıldı

Yaklaşık 10 ayın ardından yeniden satışa çıkarılan taşınmazlar belediye tarafından belirlenen önceki ihale bedelinin altında bir fiyatla satışa sunulacak.

Satışlar, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesine göre kapalı teklif usulü ile yapılacak.

İhale sonrası kentsel dönüşüm yapılacak

KDV muafiyetinin uygulanacağı satışta, ödeme sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle yüzde 5’i peşin, kalanı ikişer ay arayla 3 taksit olarak gerçekleştirilecek.

Satışa sunulan taşınmazların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı olduğunu duyuran belediye, ihaleyi kazanan gerçek/tüzel kişinin 2 yıl içerisinde inşaat çalışmalarına başlaması gerektiğini ve bu sürenin ilgili idarenin onayı ile 1 yıl uzatılabileceğini ifade etti.

20 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da Yenişehir Belediyesi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonu’nda yapılacak olan ihalede tahmini satış bedeli 90.613 TL olarak belirlendi.

Biri yerel ikisi ulusal gazeteye verilen ihale ilanlarının yayınlama tarihi 27-28 Haziran.

Mahalleli ne istiyor?

Konuyla ilgili Yenigün’e açıklamalarda bulunan Fabrika Mahallesi Muhtarı Mehmet Ercan Eringin, mahallenin isminin resmi işlemlerde Dokuzçeltik olmasına rağmen Dokuzçeltik parseline bağlı Fabrika Mahallesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Geçen yılki ihale süreci de dahil bu konuyla ilgili belediye ile sürekli diyalog halindeyiz, belediye ile yaptığımız görüşmeler sonucunda olumlu gelişmeler yaşandı. Alan içerisinde dairesi olana daire dükkanı olan dükkan verilecek. Cami ve taziye evi hakkımız da kaybedilmeden 50 dönümlük alan içinde bize verilmesi talebinde bulunduk, kabul edildi. İhaleye katılacak kişilerden ilk istenen şart mahallelinin muvafakatnemesi. Mahallelinin yüzde 80’inin onayı ile imzası ile muvafakatnemesi ile onay alanlar İhaleye katılabilecekler. Bir de alanın ihale bedeli 175 milyondan 95 milyona çekildi. Bunun sebebi de ihaleyi alan yüklenicilerin oradaki vatandaşları mağdur etmeden hak sahibi edecek bir limite çekildi.

“Yerli iştirakçi dışında katılım olmayacak”

Burada önemli olan vatandaşın talebi ile ihale gerçekleştirilecek olması. Öyle isteyen herkes ihaleye katılamayacak. Dışarıdan katılım yasak, yerli iştirakçi olması lazım ve Diyarbakır dışından kimse katılamayacak. Diyarbakır müteahhidinin de mahalledeki 400 bileşenin yüzde 80’ininden muvafakatname alması lazım. Bu alan üzerindeki hiçbir vatandaşın hakkı kaybolmayacak.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Diyarbakır’da belediye, mahalleyi satılığa çıkardı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir