Enkazdan çıkarılan çocukların kimlikleri belirlenemedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enkazdan çıkarılan bin 713 depremzede çocuktan 490’ının hastanelerde, 82’sinin sevgi evlerinde olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bin 469’unun kimliğinin belirlenmediğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Depremin üzerinden 13 gün geçmesine rağmen, enkazların hemen hemen tamamına ulaşmış durumda olduklarını ifade eden Oktay, “Bunlar da tamamlandıktan sonra yine çok dikkatli olarak enkaz kaldırmaya başlayacağız. Tahliye çalışmalarımız, iş makinelerimiz devam ediyor” dedi.

105 bin bina yıkılmış

Devletin ilk günlerde deprem bölgesinde olmadığına dair eleştirilere ilişin ise Oktay, ilk günden beri sahada olduklarını iddia etti. Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini aktaran Oktay, “Toplamda 830 bin 806 bina çalışılmış durumda bunun 105 bininin yıkılmış, yıkılacak veya ağır hasarlı durumda. 407 bin 786’sı ise hasarsız. Yani çalışılan her binanın yüzde 49’u hasarsız. Yani içinde oturulabilir. 205 bin 86 bina ise az hasarlı durumda. Yüzde 73’e yakın bir oranı binaların içinde doğrudan oturulabilir ya da ufak bakımla oturulabilecek durumda” diye belirtti.

Deprem bölgesindeki halkın “çadırlar yeterli değil” söylemelerine rağmen Oktay, barınmayla ilgili konularda sorun yaşamadıklarını, çadır miktarının arttığını talebin azaldığını ileri sürdü. Konteyner çalışmalarının devam ettiğini de ekleyen Oktay, “Kurulu sayısı 6 bine yaklaştı devamı da gelecek” dedi.

Artçı depremler 5 bin 700’ü geçti

Artçı depremlerin sayısının 5 bin 700’ü geçtiğini belirten Oktay, “Şu anda sahada araştırma yapan bilim insanı sayısı 600’ün üzerinde. Bunu da koordine ediyoruz. Buradan ciddi bir çıktı elde edelim istiyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü korumasındaki eserlerimizi inceliyoruz. İncelenen eser sayısı 433’tür. Ağır hasarlı 121, orta hasarlı 66, az hasarlı 57 olarak tespit edilmiştir. 189’unda da hasar olmadığı görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Bin 469 çocuğun kimliği belirlenmedi

Enkazdan çıkarılan bin 713 depremzede çocuğun olduğunu ifade eden Oktay, bin 141’inin ailelerine teslim edildiğini 490’ının hastanelerde, 82’sinin sevgi evlerinde olduğunu aktardı. Çocuklardan bin 469’unun kimliğinin belirlenmediğini ifade eden Oktay, “244’ünün kimliği belirlemeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Kaynak: MA

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Enkazdan çıkarılan çocukların kimlikleri belirlenemedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir