Gazeteci Takva MHP il başkanının açtığı davada beraat etti

featured
Gazeteci Ruşen Takva
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MHP Hakkari İl Başkanı Fatih Özbek’in silahlı saldırıya karıştığına dair haberi ve paylaşımları nedeni ile yargılanan Gazeteci Ruşen Takva, beraat etti.

Eski MHP Hakkari İl Başkanı Fatih Özbek’in silahlı saldırıya karıştığına dair haberi ve paylaşımı nedeniyle gazeteci Ruşen Takva hakkında Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddeli ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün görüldü. Duruşmada savunma yapan Takva; Türkiye’de savcılık makamları çok uzun bir zamandır gazeteciye gazetecilik öğreten bir makam haline geldi ve siyaset üstü olması beklenen kurumların da iktidar partisi il başkanlıkları gibi hareket etmeye başladı” dedi.

Gazeteci Takva, Hakkari’de gerçekleştirilen duruşmaya Van 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hazırlanan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Duruşmada Takva’nın avukatı Burcu Şeber’in yanı sıra Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği, İnsan Hakları ve Medya Derneği temsilcileri ile gazeteci meslektaşları katıldı.

Savcılık, hazırlamış olduğu mütaalada, Takva’nın haberi yayınladıktan sonra Hakkari’de sokakların karıştığını ve yazdığı haberle ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunu işlediğini belirterek ceza talebinde bulundu. Bunun üzerine sözlü savunma yapan Takva şöyle konuştu: “Savcılık makamı mütalaasında Hakkari’deki sokakların benim haber yapmamın ardından karıştığını dolayısıyla ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla cezalandırılmamı talep etti. Ancak ben haberi sokaklar karıştıktan sonra ve sokakların karıştığını gösteren videolar eşliğinde yazmıştım. Yani sokaklar zaten bu iddiayla çoktan karışmış ve esnaf kepenk kapatmıştı.”

‘Savcılık makamı gazeteciye, gazetecilik öğretmeye çalışıyor’

Savunmasının devamında Türkiye’de savcılık makamlarının çok uzun bir zamandır gazeteciye gazetecilik öğreten bir makam haline geldiğini söyleyen Takva, “Bu iddianamede gösterdi ki yine gazetecilik yargılanmaya çalışılıyor ve yine baş rollerinde iktidarın küçük ortağı MHP’nin olduğu bir piyes sergileniyor. Zaten davanın açılacağı, siyaset üstü olması beklenen Hakkari Valiliği’nin daha sonra sağlık çalışanlarına şiddet uyguladığı gerekçesiyle görevden alınan MHP il başkanını savunan açıklamasıyla o günden belliydi. Tüm bunları gördüğümüzde, bir devletin mahkemeler eliyle nasıl ciddiyetini kaybettiğini görmüş olduk. Dolayısıyla suçlamaları kabul etmiyor, değil Hakkari’de Türkiye’nin herhangi bir kentinde yine böyle bir olay yaşansa ben yine aynı şekilde, halkın haber alma hakkı olan gazetecilik görevimi yapacağım. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

‘Mütala siyasi saiklerle yazılmış’

Ardından söz alan Takva’nın avukatı Burcu Şeber, savcılığın ceza talep ettiği mütalaaya karşı yapmış olduğu savunmasında, mütalaanın siyasi saiklerle yazıldığını belirterek şöyle konuştu: “Bugün burada bu dosya detaylandırılmaya muhtaçtır. İsnat edilen konuya bakmak gerekirse, önce Ruşen Takva’nın haberine bakmamız gerekir. Müvvekilim Türkiye’de mesleki faaliyetini layıkıyla yapan az sayıdaki gazetecilerden biridir. Yazılan haberde de olay tüm yönleriyle detaylandırılmış ve kentte yaşanan tüm gerçeklikler yorumlanmadan, olduğu gibi tüm mesleki etik ilkelere uygun olarak kamuoyuna sunulmuştur. Demokratik olduğunu öne süren tüm ülkelerde bu şikâyet, yargılama konusu bile olmaması gerekirken biz bugün burada Ruşen Takva sırf haber yaptığı için ne yazık ki onun özgürlüğünü savunuyoruz. Gelinen son sürece baktığımızda her geçen gün basına vurulan prangalar genişletiliyor, özgürlük çemberi ise gittikçe daraltılıyor. İsnat edilen suçun unsurları oluşmadığından müvekkilimin beraatini talep ediyorum.”

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, söz konusu suçun oluşmadığını belirterek, gazeteci Ruşen Takva’nın beraatine hükmetti. (Duvar)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gazeteci Takva MHP il başkanının açtığı davada beraat etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir