1. Haberler
  2. Güncel
  3. Hakkari’de madenlere karşı köylülerin direnişi sürüyor: 40’ın günde dayanışma çağrısı

Hakkari’de madenlere karşı köylülerin direnişi sürüyor: 40’ın günde dayanışma çağrısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marunis’teki madene karşı 40 gündür direnişte olan köylüler, dayanışma beklediklerini ve maden şirketine dair bölgede araştırma yapılmasını istedi.

Hakkari’nin Marunis köyünde 2007’den bu yana devam eden ve doğada büyük bir tahribata neden olan maden çalışmalarına karşı 22 Nisan’da başlatılan nöbet eylemi devam ediyor. 40 gündür devam eden eylemdeki talepler şunlar: “Köy ve mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti durdurulsun. Çevreye verilen zararların tazmin edilsin. Köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribat ortadan kaldırılsın. Bölgede yeniden ağaçlandırma yapılsın.”

 

Dayanışma gösterilmemesinden şikayetçiler

 

Marunis’taki eylemcilerden biri olan Abdullah Biçer, maden çalışmaları nedeniyle doğanın tahrip olduğuna işaret etti. 40 gün geçmesine rağmen taleplerinin yeterince duyulmadığından dert yanan Biçer, “Kimse bizim niçin burada eylemde olduğumuzu sormuyor. Eylemi de sahiplenmiyor. Hiçbir devlet yetkilisi de gelip burada maden şirketinin kararlara uyup, uymadığına bakmıyor. Hiçbir denetleme yok. Maden alanının dere yatağına ve su kaynaklarına uzak kurulması gerekirken, buradaki şirket tam aksine hareket ediyor. Maden sahalarının dere yatağının hemen yanı başına kurdukları görüntülerle ortadadır” dedi.

Hakkari’de madenlere karşı köylülerin direnişi sürüyor: 40’ın günde dayanışma çağrısı - Abdullah Bicer
Abdullah Biçer

İnceleme talebi

 

“Sonucu ne olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Biçer, madencilerin bölgeyi terk etmesini istediklerini vurguladı. Biçer, “Yeter artık. Bu kadar doğamızı mahvetmesinler. Ne yaparlarsa yapsınlar bu topraklardan defolup gidecekler. Kimseden para da istemiyoruz. Eskiden binlerce hayvan besin ihtiyacını karşılarken şuan tek bir hayvan ihtiyacını karşılayamıyor. Gerekli inceleme başlatılmalı. Ruhsatların araştırılması ve madenlerin hangi şartlarda çalıştıkları incelenmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

‘Tek talebimiz madenin kapatılması’

 

Doğayı korumak amacıyla eyleme başladıklarını ifade eden Adil Biçer, hayvancılık yapmadıklarını ve derelerin madenler nedeniyle kirlendiğini kaydetti. Biçer, maden ocağının derenin yanı başında çalışmalarını sürdürdüğüne işaret ederek, “Maden, ÇED raporlarına aykırı bir şekilde kurulmuş. Bu nedenle doğa tamamıyla büyük bir zarara uğradı. Balık çeşitleri yok oldu, küçükbaş hayvanlar su ihtiyacını karşılayamıyor” diye konuştu.

Hakkari’de madenlere karşı köylülerin direnişi sürüyor: 40’ın günde dayanışma çağrısı - Adil Bicer
Adil Biçer

 

Sedex Madenciliğin sahiplerinden biri olan emekli asker Hızır Keskin’e madenin kapatılması için talepte bulundukları sırada hakaretlere maruz kaldıklarını söyleyen Biçer, “Her görüşmede emekli albay olduğunu söyleyerek, aile büyüklerimizi tehdit ediyor. Hızır, yıllardır her haklı talebimiz karşısında kendi askeri kimliği üzerinden büyük bir güce sahip olduğunu söyleyip, halka masa altında sopa gösteriyor. Devam eden eylemimizin bir faydası olmayacağını söylüyor” ifadelerini kullandı.

 

Biçer, “Burada bulunan hiçbir insan bir taşkınlık veya farklı bir amacıyla burada bulunmuyor. Tek amacımız doğamızı koruyup daha fazla zarar gelmesini önlemek. Kimseden bir para falan talep etmiyoruz da. Madenlerin derhal kapatılması ve doğadaki tahribatın giderilmesi gerekiyor. Bunun içinde yetkililerin de harekete geçmesi gerekiyor” diye kaydetti.  Kaynak: MA

 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hakkari’de madenlere karşı köylülerin direnişi sürüyor: 40’ın günde dayanışma çağrısı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir