HDP Tuğluk için KDK’ye başvuru yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP, demans hastası olan ve tahliye edilmeyen Aysel Tuğluk için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulundu.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak olan demans hastası eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’a tedbir kararı uygulanarak infazının ertelenmesi ve tahliye edilmesi için yapılan başvurularda sonuç alınamadı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Fatma Kurtulan, hastalığı kritik aşamada olan demans hastası Aysel Tuğluk’un hapishanede tutularak hak ihlaline maruz kalmaması ve telafisi imkânsız zararlara mahal verilmemesi için tahliyesine yönelik koşulların sağlanması amacıyla Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurdu. Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’nun şikâyet edildiği KDK’ye yapılan başvuruda, Aysel Tuğluk’un ilerleyen demans hastalığı nedeniyle hapishanede tek başına zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayacağına yönelik birçok sağlık kurumu tarafından raporlar hazırlandığı hatırlatıldı.

Adli Tıp Kurumu’nun da bu doğrultuda rapor hazırladığı, Tuğluk’un hastalığının ilerlediğinin tespit edildiği belirtilen başvuruda, “Buna rağmen ATK tarafından Tuğluk hakkında ısrarla ‘cezaevinde tek başına hayatını idame ettirebilir’ raporu verilmekte, cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyen Tuğluk cezaevinde tutulmaya devam edilmektedir. Aysel Tuğluk’un cezaevinden tahliye edilmesine yönelik yapılan başvuruların hiçbirisine olumlu bir yanıt verilmemiş olması ile Tuğluk’un hastalığının ilerlemesi ve dolayısıyla telafisi mümkün olmayacak nitelikte zararların oluşma olasılığının gün geçtikçe artmış olması, Kurumunuza başvuru zaruretini doğurmuştur” ifadeleri kaydedildi.

HDP’nin yaptığı başvuru talebinde ise şunlar kaydedildi: “Hastalığı kritik aşamada olan demans hastası Aysel Tuğluk’un cezaevinde tutularak hak ihlaline maruz kalmaması ve telafisi imkansız zararlara mahal verilmemesi için tahliyesine yönelik koşulların sağlanması.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HDP Tuğluk için KDK’ye başvuru yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir