1. Haberler
  2. Güncel
  3. İddianamesi hazırlanan gazetecilerin duruşma tarihi belli oldu

İddianamesi hazırlanan gazetecilerin duruşma tarihi belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da 16 Haziran 2022’de 16’sı tutuklanan 18 gazeteci hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla dava açıldı. İddianamede, gazetecilerin yaptığı program ve haberlerin Kürt televizyonlarında yayınlanması “örgütsel bağ olarak” değerlendirildi. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran 2022’de yapılan ev baskınlarında 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alındı. Gazeteciler, 8 gün emniyet müdürlüğünde gözaltında tutulduktan sonra 16 Haziran’da adliyeye sevk edildi. Gazetecilerden JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Gazeteciler Gülşen Koçuk, Esmer Tunç, Mehmet Yalçın ve Kadir Bayram ile yurttaşlar Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

10 aydan sonra iddianame  

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu bulunan gazeteciler Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Güler, Mehmet Şahin, Mehmet Ali Ertaş, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Serdar Altan, Suat Doğuhan, Zeynel Abidin Bulut, tutuksuz yargılanan Abdurrahman Öncü, Esmer Tunç, İbrahim Bayram, Mehmet Yalçın hakkında iddianame hazırladı. 728 sayfadan oluşan iddianame, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek duruşma için 11 Temmuz’a gün verildi. 

Savcılık, soruşturmaya daha sonra eklenen bazı isimlerle Gülşen Koçuk, Safiye Alagaş, Mehmet Servet Yigen, İhsan Ergünlü, Ayşe Güney, Ayşe Kara ile Feynaz Koçuk’un dosyasını ayırdı.  

İddianamede, yurtdışında yayın yapan Kürt televizyonlarının yayın politikalarına ait programlar sıralanarak, gazetecilerin, program ve haberlerinin bu televizyonlarda yayınlanması “örgütsel bağ olarak” değerlendirildi. Haber ve programların Kürt televizyonlarında yayınlanmasıyla gazetecilerin üzerine atılı “örgüt üyesi olma” suçunu işledikleri öne sürülen iddianamede, gazeteciler Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Güler, Mehmet Şahin, Mehmet Ali Ertaş, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Serdar Altan, Suat Doğuhan, Zeynel Abidin Bulut, Abdurrahman Öncü, Esmer Tunç, İbrahim Bayram, Mehmet Yalçın’ın ayrı ayır 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İddianamesi hazırlanan gazetecilerin duruşma tarihi belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir