1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kürtçeyi yasaklayan Demirtaş, Bursa Valiliği’ne atandı

Kürtçeyi yasaklayan Demirtaş, Bursa Valiliği’ne atandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yeni valiler kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Atama kararıyla 57 ilin valisi değişti, 16 vali isi merkeze çekildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş da yeri değiştirilen valilerden oldu. Demirtaş, Bursa Valiliği’ne atandı.

Yerine ise Karaman Valisi Tuncay Akkoyun atandı. Akkoyun’un aynı zamanda Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı olarak atanması bekleniyor.

Demirtaş, 10 Haziran 2020 tarihinde, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen Mustafa Yaman’ın yerine atandı.

Demirtaş, göreve gelir gelmez Yaman dönemindeki bürokratları görevden aldı. Demirtaş, görevden alınanların yerine ise, Yaman döneminde olduğu gibi farklı kentlerden kendisine yakın isimleri getirdi. Demirtaş, Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) yöneticilerini de değiştirerek, yerlerine AKP’li Melih Gökçek döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde şaibeli işlemlerle anılan isimleri atadı.

Kadın Daire Başkanlığı’na erkek atadı

Demirtaş’ın ilk icraatlarından biri, belediyenin Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı görevine Abdurrahman Şahin adlı bir erkeği atamak oldu. Ardından, dönemin Yeşilli Kaymakamı Emre Öztürk’ü belediyede Sosyal Hizmetler Daire Başkanı olarak görevlendirdi.

Borca karşılık cami ve okul sattı

Demirtaş, kısa bir süre sonra belediyenin borçlarını gerekçe göstererek, Artuklu ilçesinde bulunan bir cami ve bir okul ile belediyeye ait enerji üreten trafoyu Maliye Bakanlığı’na sattı. Demirtaş, belediyenin 11 adet taşınmazını da satılığa çıkararak, belediyeyi milyonlarca lira zarara uğrattı.

Ismarlama ihaleler

Demirtaş, “sök-yapıştır” projelerle de gündeme geldi. Demirtaş, bir önceki kayyım döneminde hayata geçirilen “Dikey Bahçe Projesinin” ismini “Mini Mardin Projesi” olarak değiştirerek, 3 katı fiyata ihale etti. Demirtaş, birçok ihaleyi, sahipleri aynı ancak şirket isimleri farklı olan adreslere verdi. Bir önceki kayyım döneminde ihalesi yapıldığı iddia edilen yolları yeniden ihaleye çıkaran Demirtaş, “muhtelif yol ihalesi” adı altında çok sayıda ihale yaptı. Cebrail Aslan yönetimindeki Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde yapılan yol ihaleleri, 2020 yılından itibaren belediyeden ihaleleri alan aynı firmalara verildi.

Antik kente beton bina

Demirtaş döneminde birçok yapının inşasında kentin tarihi dokusuna aykırı taş kullanımına izin verildi. Betonarme binalarla ilgili yıkım kararına karşı, AKP’li yöneticilere ait yapılarda betonarme kullanılmasına izin verildi. Demirtaş, söz konusu binaların açılışını da kendisi gerçekleştirdi.

2022 yılının Kasım ayında binlerce yıllık tarihe sahip Dara Antik Kenti’ne betorname bina inşa edildi. Antik kentin girişinde SİT alanı içine “Karşılama Merkezi” adı altında betonarme bir bina inşa edildi.

Kürtçe tiyatro ve konserlere yasak

Demirtaş, göreve geldiği ilk günden itibaren her 15 güne bir “eylem ve etkinlik yasağı” kararı aldı. İsmi “yasakçı valiye” çıkan Demirtaş, ilk önce kentin merkezindeki Karayolları Parkı’nı demokratik kitle örgütlerine yasakladı. Öyle ki pandemi döneminde gerçekleştirilmek istenen aşı kampanyasına dahi izin verilmedi.

Kürtçe tiyatro oyunları ve konserler de Demirtaş döneminde yasaklandı. Demirtaş döneminde, “Tartuffe” isimli Kürtçe tiyatro oyunu ile sanatçılar İlkay Akkaya, Azad Bedran ve Zinar Sozdar’ın konserleri yasaklandı. Avesta Yayınları’nın yazar Mîrza Metîn ile düzenlemeyi planladığı Kürtçe edebi söyleşi de yasaktan nasibini aldı.

Demirtaş’ın görevde olduğu 2021 yılında, Mardin’de ilk defa Musa Anter anması karar metnine yazılıp, “eylem ve etkinlik yasağına” gerekçe yapıldı.

Polisleri aklamaya çalıştı

Adana Valisi olduğu dönem Suriyeli Ali El Hemdan’ın öldürülmesine dair yaptığı “polisin ayağı sekti” açıklamasıyla bilinen Demirtaş, 1 Eylül 2022 tarihinde Midyat ilçesinde 21 yaşındaki Adem Kara’nın polisler tarafından öldürülmesini de “şahsın kaçmaya çalışmaya devam etmesi üzerine personelimiz takibe başlamış, bu sırada kaldırım taşına ayağının takılması sonucu silahı ateş almış” şeklinde savundu.

Tepki gösteren muhtarı görevden aldırdı

14 ve 28 Mayıs seçimleri sırasında AKP’li milletvekilleri ile birlikte propaganda çalışmalarında yer alan Demirtaş, muhtarlarla görüşerek, Erdoğan’a oy vermeleri yönünde tehditlerde bulundu. Demirtaş, son olarak kendisine tepki gösteren Mîdyad (Midyat) ilçesine bağlı Heştrek kırsal mahallesi muhtarı Edip Aslan ile girdiği tartışma nedeniyle Aslan’ın görevden alınmasında rol oynadı. (Sendika.org)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kürtçeyi yasaklayan Demirtaş, Bursa Valiliği’ne atandı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir