1. Haberler
  2. Güncel
  3. Putin ateşkes şartlarını açıkladı: Tamamen çekilecekler

Putin ateşkes şartlarını açıkladı: Tamamen çekilecekler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş tüm hızı ile devam ederken, Rusya lideri Putin ateşkes için şartlarını açıkladı. Putin, “Müzakereler için Ukraynalı birliklerin tamamen çekilmesi gerekiyor” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda kurumun yönetim ekibiyle bir toplantı yaptı.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Putin, BRICS grubuna diğer ülkeler tarafından gösterilen ilginin giderek arttığını ve Moskova’nın yeni üyelerin gruba sorunsuz bir şekilde katılmasına destek vereceğini ifade etti.

Rus lider, Kiev’e ateşkes için şartlarını da sundu. Putin, Ukraynalı birliklerin Rusya’ya katılan yeni bölgelerin tamamından çekilmelerini ve Kiev’den NATO’ya üyelik planları bulunmadığını açıklamalarını talep etti.

‘Ukrayna çekildiğinde talimat verilecek’

Sputnik’in aktardığına göre Rusya lideri, ateşkes konusunda Kiev’e şu mesajı gönderdi:

“Müzakereler için Ukraynalı birliklerin Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Herson ve Zaporojye bölgelerinden tamamen çekilmesi gerekiyor. Dikkatinizi çekeyim, bu bölgelerin Ukrayna’ya katıldıkları anda mevcut olan idari sınırları dahilindeki tüm topraklarından çekilmeliler. Kiev, böyle bir kararı uygulamaya hazır olduklarını ve birliklerini bu bölgelerden fiilen çekmeye başlayacaklarını açıkladığında ve NATO’ya üyelik planlarından vazgeçtiklerini resmen bildirdiklerinde, bizim derhal, tam olarak o anda ateşkes uygulama ve müzakerelere başlama talimatı verilecek. Tekrar ediyorum, biz bunu derhal yapacağız.”

‘Nihai olarak sonlandırılmasını istiyoruz’

Putin, Rusya’nın yeni barış teklifinin çatışmanın dondurulmasını değil, tam ateşkes öngördüğünün altını çizdi. Putin, şöyle devam etti: “En önemli hususun altını çizeyim. Teklifimizin özü, Batı’nın istediği gibi geçici bir ateşkes veya ateşin askıya alınması değil. Onlar (Batı) kayıplarını gidermek, Kiev rejimini yeniden silahlandırmak ve yeni bir saldırıya hazırlamak istiyor. Tekrar ediyorum, burada (teklifimizde) söz konusu olan çatışmanın dondurulması değil, onun nihai olarak sonlandırılmasıdır.”

‘Kabul etmezlerse şartlar değişir’

Putin, Kiev ve Batı’nın Moskova’nın yeni barış teklifini reddetmesi halinde, Ukrayna için sahadaki durum daha da kötüye gideceği için önerilen şartların da değişeceği uyarısında bulundu.

Rus lider, “Eğer Kiev ve Batılı başkentlerde bulunanlar, önceden de olduğu gibi yine reddederlerse, en nihayetinde bu onların meselesi, akan kanın devam etmesi konusundaki sorumluluk da onlara ait olacak. Sahadaki, kesişme hattındaki gerçekliğin Kiev’in lehine olmayan bir yönde değişeceği aşikar ve müzakerelere başlama şartları da farklı olacak” dedi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Putin ateşkes şartlarını açıkladı: Tamamen çekilecekler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir