Sağlık Bakanı Koca: Yer yer baskınların olacağını bilsinler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık sisteminde devreye alınacak yeni bir sistemi duyurdu. Bu sistem ile reçete, rapor vs. ihtiyaçların hastaneye gelmeden halledilmesi sağlanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mardin Valiliği önünde açıklamalarda bulundu. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Telemedicine” adı verilen ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltacak bir uygulamayı duyurdu.

Koca, “Hastaların yüzde 22’si reçete yazdırmak için hastanelere gidiyor. Onların bu taleplerini uzaktan sağlık hizmeti ile çözmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde reçete, rapor vs. ihtiyaçların hastaneye gelmeden halledilmesi sağlanacak” ifadelerini kullandı.

‘Salgından söz edemeyiz’

İshal durumu ile ilgili bölgesel, şebeke kaynaklı vakaların olduğunu dile getiren Bakan Koca, “Bir salgından söz edemeyiz. Salgın, ishal, kusma şikayetleri takip ediliyor” dedi. Bakan Koca, halk sağlığı ekibinin analizlerine devam ettiğini de sözlerine ekledi.

E-Reçete düzenlemesi: ‘Anlaşılır olması için yapılmış bir düzenleme’

5 dil eklenen ama bu eklenen dillerin içinde Kürtçe yer almayan E-Reçete düzenlemesine ilişkin konuşan Koca, “TC vatandaşı olan hiçbir kimseye reçete yazımı söz konusu değil. Reçetenin anlaşılır olması için yapılmış bir düzenlemedir” dedi. Türkiye’nin sağlık turizmi üssü olmaya doğru ilerlediğinden bahseden Bakan Koca, “Reçetenin anlaşılır olması için yapılan bir düzenlemedir. Yabancı olan hastanın kendi ülkesinde reçete anlaşılır olmasının sağlanması için yapılan bir durumdur. Hizmetimizi geniş tutmak açısından önem birileri bir yerlere çekmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sağlık Bakanı Koca: Yer yer baskınların olacağını bilsinler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir