1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü limitine uyan tek il ‘Hakkari’

Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü limitine uyan tek il ‘Hakkari’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Gamze Varol, hava kirliliğinin çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirterek, DSÖ limitine uyan tek ilin Hakkari olduğunu söyledi.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, Türkiye’de ve dünyada hava kirliliğinin artığını ve bunun birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre; dünya nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının kirli hava soluğunu belirten Varol, bu noktada kendisinin de aralarında olduğu, hekim ve çevre uzmanlarının içinde bulunduğu oluşumun, 2022 için hava kirliliğinde kara raporu hazırladığını söyledi.

Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü limitine uyan tek il ‘Hakkari’ - doktor buse varol

‘Hava kirliliği nedeniyle 42 bin kişi yaşamını yitirdi’

Raporda, Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü limit değerlerine uyan sadece Hakkari’nin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Varol, şunları kaydetti:

“Hakkari dışında ülkemiz de Dünya Sağlık Örgütü kılavuz değerlerine uyan bu limitlerin altında başka yaşam alanı yok. Ülkemiz için baktığımızda aslında hava kirliliği büyük bir sorun. Biz biliyoruz ki açıklanan rapora göre, ülkemizde geçtiğimiz yıl hava kirliliği kaynaklı sağlık sorunları nedeniylyaklaşık 42 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu sorunların içerisinde akciğer kanseri var, hava yolu enfeksiyonları, kronik hava yolları hastalıkları var, kalp damar sistemi dolaşım yolu hastalıkları var. Bunlarla bağlantılı hastalıkların yanında yaşam kalitesini etkiliyor hava kirliliği.”

DHA’ya konuşan Prof. Dr. Varol, ülkede ölümlere neden olan risklerin tanımlandığını ifade ederek, “Uyku düzenini bozuyor, depresyona neden oluyor. Yeni açıklamalar bu yönde. Hatta şöyle çalışmalarda var; 2009 ve 2019 yıllarında Türkiye’de ölüme neden olan riskler tanımlanmış. Mesela hava kirliliği bunlara neden olan ilk 5 hastalık arasında yer alıyor ve bu çok önemli. Onun üstünde mesela tümörler, dolaşım sistemi hastalıkları, kronik akciğer hastalıklarının hepsi var. Dolayısıyla ülkemizde hava kirliliği hem yaşam kalitesini etkileyen, başta kanserler olmak üzere, sağlığımızı bu yönde etkileyen risklerin içinde yer alıyor” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü limitine uyan tek il ‘Hakkari’

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir