1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van 1 Mayıs mitinginde konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Neslihan Şedal: Halkımız büyük bir direnişle iradelerini sahiplendi

Van 1 Mayıs mitinginde konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Neslihan Şedal: Halkımız büyük bir direnişle iradelerini sahiplendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da “Emek bizim söz bizim” şiarıyla düzenlenen 1 Mayıs Bölge Mitinginde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz, “Kürt sorunun çözülmesi, cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara karşı, savaşa harcanan bütçenin halka aktarılması için bu alanlardayız” dedi. Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Neslihan Şedal: Halkımız büyük bir direnişle iradelerini sahiplendi” diye konuştu.

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Van Barosu, Van-Hakkari Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ile Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) öncülüğünde “Emek bizim söz bizim” şiarıyla düzenlenen 1 Mayıs Van Bölge Mitingi yürüyüş korteji ile başladı. Binlerce emekçi sabah saatlerinde Günpaş AVM önünde bir araya geldi. “Bijî 1’ê Gulanê/ Yaşasın 1 Mayıs”, “Bijî berxwedana zindanan”,  “Emek bizim, söz bizim”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” sloganları atan emekçiler, ardından mitingin yapılacağı Musa Anter Parkı’na doğru yola çıktı. Sendika, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı kortejin en önünde ise Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ile Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG) yer aldı. “Susturamayacaksınız” pankartı ile yürüyen özgür basın emekçileri, “Özgür basın susturulamaz” sloganı attı.

 

Binlerce emekçinin aktığı alan dolarken, alanda “Örgütlenen kadın, özgürleşen toplumdur”, “Selam olsun kızgın savaşı güllerle dengeleyene”, “Kesinleşen Kürtlük ve özgür yaşam ebedi gerçekliktir”, “Dem dema rizgarkirina rojê ye”, “Ne Spartaküs bizim gibi yaşadı ne de Che bizim gibi savaştı”, “Ben insandım. Ben pençelerini ve iğrenç dişlerini vücuduma geçiren sömürgecinin ağzındaki kandım”, “Yeter ki biraz toplumsal namus biraz da aşk ve akıl olsun”, “Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen de sevilir” pankartları açıldı. Serhat kentlerinden de emekçilerin katıldığı miting saygı duruşu ile başladı.

 

‘Tek adam rejimine son vereceğiz’

 

Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Genel-İş Temsilcisi Ömer Tekin, “Wan halkının 31 Mart’ta gösterdiği direniş sonrası 1 Mayıs’ı kutluyoruz. 10 yıldır belediyelerimiz gasp edilmiş, arkadaşlarımız işlerinden atıldı. Buna karşı direnmek meşrudur. Bir kez daha yılmayacağımızı ve geri adım atmayacağımızı haykırıyoruz. Artık bu ülkenin demokratik ve emekten yana bir yönetime ihtiyaç var. Bu tekçi yönetime son vereceğiz. Demokrasi ve özgürlük için birlik ve dayanışma içerisinde mücadelemizi devam edeceğiz” dedi.

 

‘Halkımız büyük bir direniş örneği gösterdi’

 

Ardından konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal, “Biz, 3 Nisan’da bu alanda ‘İrademiz bizimdir’ dedik. Halkımız büyük bir direnişle iradelerini sahiplendi. Tüm kirli politikalarını bizim üzerimizden hayata geçirmeye çalışıyorlar. Buna karşı bizim emek mücadelemiz devam edecek. Yine emekçiler iktidarın hedefi haline getirilerek, yüzlerce arkadaşımız ihraç edildi. İrademizi ve emeğimizi gasp etmeye çalışanlara karşı büyük bir direniş göstereceğiz. Ne olursa olsun biz halkımızın iradesine sahip çıkacak ve yaşamımızı emekle öreceğiz. Bizim mücadelemizi, özel savaş politikaları, doğanın yok edilmesi ve kadın kırımına karşıdır. Biz, bunun mücadelesini mutlaka güçlü bir biçimde vereceğiz” dedi.

 

‘Karşı mücadeleyi büyütmek için buradayız’

 

Daha sonra konuşan KESK EŞ Genel Başkanı Ahmet Karagöz, Taksim’e yürüyenlere yönelik polis müdahalesini kınadı. 15 Temmuz’un bedelinin emekçilere ödetildiğini söyleyen Karagöz, ihraç edilenlerin görevlerine dönmesi için mücadele edeceklerini belirtti. Ülkede toplu krizlerin yaşandığını söyleyen Karagöz, “Milyonlarca işçi ve emekçi sömürülüyor. Tüm faturalan bu halka kesiliyor ve tüm kaynaklar yandaşlara akıtılıyor. 31 Mart’ta halkımızı bunlara bir kez daha ‘yeter’ dedi. Wan halkı iki kez bu politikalara ‘hayır’ dedi. Hepinizi tebrik ediyoruz. Karşı mücadeleyi büyütmekten başka çıkış yolumuz yok. Bizi nefessiz bırakanlara 31 Mart’ta cevabını verdik bir kez daha bu cevabı vermemiz gerekiyor. Biz barış, kardeşlik, anadilinde eğitim, halkın bir arada kardeşçe yaşadığı bir ülke istiyoruz. Kürt sorunun çözülmesi, cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara karşı, savaşa harcanan bütçenin halka aktarılması için bu alanlardayız” dedi.

 

Miting konuşmalarla devam ediyor. (MA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van 1 Mayıs mitinginde konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Neslihan Şedal: Halkımız büyük bir direnişle iradelerini sahiplendi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir