1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van Adliyesi önünde gözaltı protestosu

Van Adliyesi önünde gözaltı protestosu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da 55 kişinin gözaltında tutulması Van Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Açıklamada gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.

 

Van Emek ve Demokrasi Platformu, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesi üzerine 2-3 Nisan tarihlerinde yaşanan direnişe katıldıkları gerekçesiyle dün sabah saatlerinde ev baskınlarında gözaltına alınan 55 kişi için adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya gözaltına alınan yurttaşların aileleri de katıldı. Açıklamada, “Demokratik tepkisini ortaya koyan, gözaltılar derhal serbest bırakılsın” pankartı açıldı.

 

‘8 Yıldır antidemokratik uygulamalar’

 

Özgürlük için Hukukçular Derneği  (ÖHD) Van Şubesi Eşbaşkanı Mehtap İşik, 8 yıldır Van’da demokratik eylem ve etkinliklerin rafa kaldırdığını belirterek, yerel seçimlerde Van halkı iradesini sandığa yansıttığını söyledi. İşik, “31 Mart’ta Van halkı yüzde 55 oyla belediye başkanlığı görevini kayyumlardan almış, seçimle gelen yeni bir yönetim ve meclis belirlemiştir. Elbette demokrasiler seçimlerden ibaret değildir ancak seçimsiz demokrasi hiçbir şekilde olmayacaktır. 8 yıldır ilimizde ve bölgemizde demokrasiyi ve hukuku askıya alan bu kayyum uygulaması tüm halkımızca ret edilmiştir” diye konuştu.

 

‘Demokratik tepkiye müdahale edildi’

 

Van’a bir kez daha kayyım atamak isteyen ve halkın iradesinin ipotek altına alınmaya çalışanlara karşı 2 ve 3 Nisan’da halkın demokratik tepkisini ortaya koyduğunu ifade eden İşik, “Halkın iradesine saldıran bu girişime karşı, gösterdiği demokratik tepki ve protestolar, yüzlerce gözaltı, gaz ve su sıkma, plastik mermi ile karşılık bulmuş ve kolluk güçleri orantısız güç kullanmıştır. Kolluk güçlerinin hukuk içinde kalarak müdahale etmediği hiçbir yerde taşkınlık veya benzeri bir vaka yaşanmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

‘Derhal serbest bırakılsın’

 

İradesine sahip çıkmak için sokakta demokratik tepkisini gösteren yurttaşların evlerine şafak baskını yapıldığını anımsatan İşik, haklarını savunan yurttaşların derhal serbest bırakılmasını istedi. İşik, “İfadeye çağrılsa hepsi gidecek durumda. Ancak öğrenci, genç ve seçilmiş bireyler helikopterlerle evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Bu hukuksuzluk ve keyfilik bugün 55’ten fazla arkadaşımızın gözaltına alınmasına yol açmıştır. Tüm bu kişiler Van’da bir demokratik duruş göstermiştir. Van halkının temel talebi iradesine sahip çıkan bu yurttaşların gecikmeksizin serbest bırakılmasıdır. Bu ülkede olağan hukuka dönülecekse, genel politik havada bir yumuşama olacaksa, ülkede hukuk ve adaletin gereği yeniden tesis edilecekse haklarını savunan bu yurttaşlar bir an bile tutsak kalmamalıdır” diye konuştu.

 

Açıklama “Hak, hukuk, adalet” sloganı ve alkışlarla son buldu.

 

Serhat News

 

Van’da gözaltı sayısı 55’e ulaştı

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Adliyesi önünde gözaltı protestosu
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir