1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van Belediye Eş Başkanları Dünya Basın Özgürlüğü Günü Vesilesiyle Gazetecilerle bir araya geldi

Van Belediye Eş Başkanları Dünya Basın Özgürlüğü Günü Vesilesiyle Gazetecilerle bir araya geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ile Abdullah Zeydan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

Eşbaşkanları Neslihan Şedal ile Abdullah Zeydan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kentteki basın mensuplarıyla buluştu. Yapılan programa Genel Sekreter Cavit Tatar da eşlik ederken, kentte bulunan ulusal ve yerel gazete temsilcileri, haber ajansı, internet sitesi ve radyo temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Konuşmalarına basın mensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlayarak başlayan Eşbaşkan Neslihan Şedal, seçim öncesi ve mazbata sürecinde yoğun çalışma yürüten tüm gazetecilere teşekkür etti. Ülkede basına yönelik baskıların her geçen gün artarak devam ettiğini belirten Eşbaşkanımız Şedal, “Sizlerle seçimler öncesinde de sık sık bir araya geldik. Ve yaşadığımız birçok zorluğu siz basın emekçileri halkımıza duyurarak bizlerin sesi ve şahidimiz oldunuz. Bu anlamda da sizlere teşekkür ediyorum. Seçimlerden de büyük bir başarıya ulaşarak Van’da 14 ilçenin tamamını kazandık. Bu başarıda halkımızın başarısıdır. Lakin Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu karar ile emeklerimizin önüne geçilmek istendi. Ama Van seçmeni ve ülkemizdeki tüm kesimler bu karara karşı çıkarak bizlere destek verdi. Bu olayların ve yaşanan hadiselerin halkımıza duyurulmasında da Van basını büyük bir özveri göstermiştir. Bunun içinde yeniden sizlere teşekkür ediyorum. Yaşadığımız ülkede her ne kadar basın özgürlüğü yasalarla güvence altına alınmış olsa da bugün yaşadıklarımız bunların uygulanmadığını gösteriyor. Dolayısıyla basın ve ifade özgürlüğü hakkının bizlere ulaşması için her birimiz mücadele etmeliyiz. Bu mücadelenin en büyük kahramanları da siz basın emekçilerisiniz. İyi ki varsınız. Gününüz kutlu olsun” dedi.

 

Celal Başlangıç anıldı

 

Kentin en önemli dinamiklerinden birinin basın mensupları olduğunu dile getiren Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan ise, ilk olarak gece saatlerinde yaşamını yitiren Gazeteci Celal Başlangıç’ı anarak konuşmasına başladı. Zeydan, “Kendisi haksızlığa hukuksuzluğa karşı zor dönemlerde yazabilen ezilenlerin yanında durabilen kişiydi. Ben kendilerine Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

“Basın toplumun kulağıdır gözüdür her şeyidir” diyen Eşbaşkan Zeydan, “Dolayısıyla bir ülkenin de demokratik özgürlük düzeyi basının özgürlük düzeyiyle orantılıdır. Ne yazık ki Türkiye’de basına yönelik baskılar var. Gazetecilik görevlerinin suç sayıldığı bir dönemdeyiz. Gecen hafta bile üç gazeteci arkadaşımız suçsuz yere tutuklandılar. Biz bu tutuklanmaların doğru olmadığını basının görevi doğruları halka ulaştırmak olduğunu belirttik. Ve bugünde bu tutuklanmaların son bulması gerektiğini düşünüyor ve temenni ediyoruz. Bizler Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları olarak basına çok önem veriyoruz. Gazetecilerin bu kentin gözü kulağı vicdanı olduğunu düşünüyoruz. Bizlerde bu kente daha iyi hizmetler üretebilmek için sizlerin yanımızda olmasını istiyoruz. Yaptığımız işleri her adımda takip etmenizi denetlemenizi eksiklerimiz noktasında uyarmanızı bekliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından basın mensuplarıyla kentin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Belediye Eş Başkanları Dünya Basın Özgürlüğü Günü Vesilesiyle Gazetecilerle bir araya geldi
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir