1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van’da miting müzik şöleniyle son buldu

Van’da miting müzik şöleniyle son buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da 1 Mayıs mitinginde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, iktidar zulmüne karşı halkların birleşmesi gerektiğini söyledi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, Kürt sorununun demokratik çözümüyle işçinin ekmeğinin büyüyeceğini vurguladı.

Van’da gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamaları yapılan kutlamalar ve müzik dinletisiyle devam etti. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Kurdistan ve Türkiye’de emekçiler iktidarın gözünde düşman olarak görülüyor. Zulme karşı bir çaremiz var; halkların birlikteliğidir. Biz el ele vererek bu zülme karşı haklarımızı alacağız ve özgürlüğümüzü kazanacağız. Wan halkı nasıl direndiyse tüm halkların bir olması ve direnmesi gerekiyor. Bu birliktelik olursa onların yenebiliriz. Yıllardır süren bu mücadelemizi özgürlük ve barışla sonuçlandırma zamanıdır” dedi.

 

‘En büyük sorun açlık ve yoksulluk’

 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise, ülkede en büyük sorunlarının başında işsizlik ve yoksulluk geldiğini söyledi. Hatimoğulları, “Bugün Türkiye’de 50 milyona yakın insan açlık ve yoksulluk sınırında yaşıyor. AKP saraylarda yandaşlarına ülkenin bütün varlıklarını ve kaynaklarını peşkeş çekerken, işçilere ve emekçilere açlığı ve yoksulluğu reva gördü” diye kaydetti. Hatimoğulları, şunları söyledi: “Van’dan Türkiye halklarına, Türk işçi kardeşlerime seslenmek istiyorum; Sizler herhangi bir eylem yaptığınızda o eylemleri kırmak için hemen tırnak içinde ‘terör’ diyorlar. Kürt işçileri ve Türk işçileri birbirinden ayırıyorlar. Oysa Kürt’ün, Türk’ün, Arap’ın, bütün hakların ekmeği eşit bir şekilde küçülüyor. Buradan Kürdistan’ın bağrından Türk işçi kardeşlerimize sesleniyoruz. İşçilerin ve emekçilerin arasındaki dayanışmayı, halkların arasındaki dayanışmayı ortadan kaldırmaya çalışan bu anlayışa karşı bize düşen en büyük görev dayanışmayı daha çok büyütmektir. Birlikte aç kalıyor, birlikte susuz kalıyorsak birlikte mücadele edeceğiz.”

 

Miting, Fazıl Demir, Koma Janya ve Babetna’nın sahne almasıyla son buldu.  (MA)

 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da miting müzik şöleniyle son buldu
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir