120 bin mahkuma af: Kritik tarihi belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

120 bin mahkuma erken tahliye yolunu açacak infaz düzenlemesi Ankara Kulisleri’nde konuşulmaya başlandı. Düzenlemenin kısmi bir affa dönüşmesi için ise kritik tarih 31 Temmuz 2023’te sona erecek.

120 bin mahkuma af: Kritik tarihi belli oldu - mahkum af yasasi

Son günlerde sosyal medyada konuşulan olası infaz düzenlemesi beraberinde çok sayıda soruyu da beraberinde getiriyor. Habertürk Yazarı Yasemin Güneri söz konusu af düzenlemesinin detaylarını okuyucularıyla paylaştı. Söz konusu düzenleme yasalaşırsa açık cezaevinde bulunan 120 bin mahkum için erken tahliye yolu açılmış olacak.

Söz konusu düzenleme esası itibariyle genel affı ifade etmiyor. Pandemi nedeniyle açık cezaevlerindeki yaklaşık 120 bin mahkum izne gönderildi. İzin süresi pandemiden sonra da 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıldı. Söz konusu infaz iyileştirmesi hayata geçerse izne çıkarılan mahkumlar bir defalığına mahsus olarak erkenden tahliye edilecekler. Böylelikle izindeki yaklaşık 120 bin mahkum kısmi bir aftan yararlanmış olacaklar.

120 bin mahkuma af: Kritik tarihi belli oldu - mahkum af yasasi1

Habertürk Yazarı Yasemin Güneri’nin söz konusu infaz düzenlemesiyle ilgili derlediği satırbaşları şu şekilde:

“Açık cezaevlerinde kalan yaklaşık 120 bin mahkum Covid-19 süresince izne gönderildi. İzin süresi bittiğinde yeniden izinler uzatıldı. En son kabine toplantısında alınan kararla açık cezaevlerinde kalan mahkumların izin süresi 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılmıştı.

Üç yılı aşkın bir zamandır açık cezaevinde kalan mahkumların izinde olmasını göz önünde bulunduran yetkililer, bir defaya mahsus ‘infaz iyileştirmesi’ yapılmasını masaya yatırdı. Şu anda izinde olan 120 bin mahkumu tekrar cezaevine almak sorun olacak.

120 bin mahkuma af: Kritik tarihi belli oldu - mahkum af yasasi3

Açık cezaevinden izne giden mahkumların büyük bir bölümü yeniden işini ve düzenini kurdu. Açık cezaevine yeniden dönüp ceza çekmek, kendi isteği dışında izne gönderilenlerin kurulu düzenini bozacak. İzne gitmeyi de kendisi talep etmediği için ve zorunluluktan gittiği için yeniden cezaevine dönmek istemeyen mahkumların ‘firar’ etmesine neden olacak.

İzin süresinin dolmasının ardından 120 bin mahkumun yarısından fazlasının cezaevine dönmeyeceği düşünüldüğü için ‘infaz iyileştirilmesi’ sesli olarak dillendirilmeye başlandı. Yapılacak yasal bir değişiklikle ‘infaz iyileştirmesi’ yapılarak açık cezaevlerinden izne gönderilen mahkumların, izne gönderildiği süre içerisinde yeniden suç işlememiş olması şartıyla affedilmesi sağlanabilecek.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
120 bin mahkuma af: Kritik tarihi belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir