1. Haberler
  2. Güncel
  3.  Van Barosu’ndan Zaxo tepkisi: İkinci Roboski olayı

 Van Barosu’ndan Zaxo tepkisi: İkinci Roboski olayı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölge baroları, Türkiye’nin Zaxo’daki saldırısını kınayarak, sorumluların bulunup yargılanması çağrısı yaptı.  Duruma tepki gösteren Van Barosu olayı ikinci Roboski olayı olarak yorumladı.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentine bağlı Perex köyünde piknik alanına dün gerçekleşen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya barolar tepki gösterdi. Diyarbakır, Van, Şırnak ve Urfa baroları, saldırıyı kınadı. Mezopotamya Haber Ajansında yer alan habere göre, saldırıya ilk tepki veren Diyarbakır Barosu, “Kürdistan Federe Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK’nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların da olduğu siviller hayatını kaybetmiştir. Roboski’de olduğu gibi söz konusu Kürtler olunca insancıl hukuk değersizleşiyor. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürdistan’a başsağlığı diliyoruz. Diyarbakır Barosu, sivillerin yaşamına mal olan bu saldırılarla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması için gerekli suç duyurularında bulunacak ve etkin bir hukuki sürecin takipçisi olacaktır” denildi.

Urfa: sorumlular yargılansın

Urfa Barosu, sivil yerleşim yerlerinin top ateşine tutulması yaşam hakkının ağır ihlali olduğunu ve hiçbir şart altında kabul edilemeyeceğini vurguladı. Açıklamada, “Daha önce de çok ağır ve telafisi imkansız sonuçlar doğuran benzer saldırılar halen hafızalardaki tazeliğini korurken yeni saldırıların devam etmesi herkes için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Urfa Barosu olarak sivil yerleşim yerlerinin korunması için ulusal ve uluslarararası makamları göreve davet ediyor, bu vahim olayın sorumlularının tespiti ve yargı önüne çıkarılması için etkili bir soruşturma yapılmasını talep ediyoruz” çağrısı yapıldı. 

Şırnak: saldırılara son verilmeli

Şırnak Barosu, saldırıların son bulmasını istedi. Açıklamada, “Yaşanan vahim saldırı sonucu yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Federe Kürdistan yönetimine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Ağır yaşam hakkı ihlalleri ile sonuçlanan saldırının faillerinin tespiti ve faillerin yargılanmaları amacıyla ulusal ve uluslararası makamları etkin, tarafsız bir soruşturma yürütülmesi için göreve çağırıyoruz. Daha önce de çocuk ve sivil insanların yaşam hakkına yönelik ağır ihlaller oluşturan Federe Kürdistan Bölgesindeki sivil yerleşim alanlarına yönelik gerçekleştirilen benzer saldırılara son verilmesi çağrımızı da yineliyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Van: ikinci Roboski

Van Barosu, saldırıyı “İkinci Roboski” şeklinde tanımladı. Barodan yapılan açıklamada, “T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada olayın TSK tarafından gerçekleştirilmediği belirtilerek, faillerin tespiti için işbirliğine hazır olunduğu belirtilmiştir, Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise yapılan araştırma neticesinde saldırının Türkiye tarafından gerçekleştirildiğinin netleştiği ifade edilmiş. Irak ve Kürdistan Federe Bölgesinde Türkiye’ye ait elçilikler önünde protestoların da yaşandığı öğrenilmiştir.  İkinci Roboski olarak hafızalara kazınacak olan, sivillere yönelik yaşam hakkının ağır bir şekilde ihlal edildiği saldırıyı kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Federe Kürdistan Bölgesi’ne başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Zaxo’da yaşam hakkının ağır bir şekilde ihlal edilerek, sivillerin ölümlerine sebep olan saldırıyla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması ile yaşanabilecek ağır provakasyon ve olayların önüne geçebilmek için ulusal ve uluslararası makamların derhal etkili ve tarafsız soruşturma yürütmesini talep ediyoruz. Bu vahim olayın ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz” denildi.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
 Van Barosu’ndan Zaxo tepkisi: İkinci Roboski olayı
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir