1. Haberler
  2. Güncel
  3. 30 kişiyi öldüren 15 Hizbullahçı daha serbest bırakıldı

30 kişiyi öldüren 15 Hizbullahçı daha serbest bırakıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’dan  30 kişiyi öldüren ve aldıkları ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay tarafından onan 15  Hizbullah tetikçisinin daha yeniden yargılamayla serbest kaldığı ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinde Özgür Cebe’nin haberine göre, Diyarbakır’da 30 kişiyi öldüren, Hizbullah tetikçileri; Mahmut Kılıç, Hatip Aslan, Veysi Elbahadır, Burhan Kılıç, Mehmet Korhan Benlice, Abdullah Yalçın, Şahabettin Başaran, Tahir Dedeoğlu, Abdullah Kaya, İsmail Kınay, Şeyhmus Kınay, Mehmet Varol, Edip Balık, Mehmet Siraç Şanlı ile Haydar Solmaz, kapatılan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılandı.

Cezaları onanmıştı

30 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı ve bu cezalar Yargıtay tarafından oy birliğiyle onandı. 15 Hizbullah tetikçisi,  yargılandıkları mahkemelere başvurarak, DGM’lerde askeri yargıç bulundurulduğu için adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini, gözaltında işkence ve kötü muamele gördüklerini, yargılamanın makul süre içinde sonuçlandırılmaması nedeniyle yeniden yargılanma talebinde bulundu.

Haklarında Yargıtay tarafından kesinleşmiş mahkûmiyet kararı bulunması ve “Yargılamanın esasına etki edecek düzeyde somut yeni bir delil ortaya çıkmadığı müddetçe yargılamanın yenilenmesi yapılamaz” diye CMK hükmü bulunmasına rağmen dilekçeleri işleme alınan Hizbullahçıların adil yargılanmadıkları ve davalarının makul süre zarfında sonuçlandırılmadığı gerekçesiyle infazın durdurularak tahliyelerine karar verildiği öğrenildi.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
30 kişiyi öldüren 15 Hizbullahçı daha serbest bırakıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir