50 bin aboneyi icraya veren VASKİ suda sembolik indirime gitti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da son aylarda borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle 50 bin aboneyi icraya veren Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın su indirimi çağrısının ardından içme suyu fiyatlarında  sembolik indirime gitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazetede yayımlandı. Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, yayımlanan karar ile birlikte 14 Şubat 2022 Pazartesi gününden itibaren su fiyatlarında Katma Değer Vergisi’ni (KDV) yüzde 8’den, yüzde 1’e indirdi. Bunu yanı sıra enflasyonla mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın su fiyatlarındaki indirim çağrısı sonrası VASKİ Genel Müdürlüğü, KDV dahil içme suyu fiyatlarında yüzde 7 oranında daha indirim kararı alarak, toplamda yüzde 14 indirim uygulayacağını açıkladı.  Konuya ilişkin bilgi veren VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, enflasyonla mücadele kapsamında alınan kararlarla birlikte VASKİ Genel Müdürlüğü olarak içme suyu fiyatlarındaki 14 Şubat 2022 Pazartesi gününden itibaren KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indirdiklerini hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine KDV indiriminin yanı sıra yüzde 7 oranında daha indirim yaparak içme suyu fiyatlarında toplam yüzde 7+7 oranında indirim uygulayacağız. Enflasyonla mücadelede konusunda vatandaşlarımızın yanındayız. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Ne olmuştu?

Van Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde kurulan meclisin aldığı kararla birlikte VASKİ 50 bin üzerinde yurttaşa icra tebligatı göndermişti. Haklarındaki icra işlemi başlatılan yurttaşların suları kesilmeye başlandı. İcra işlemlerini ise VASKİ’nin son dönemde aldığı sözleşmeli 10 avukat tarafından yürütüldüğü öğrenildi.  İcra tartışmalarıyla sürerken VASKİ’nin, sözleşmeli olarak işe aldığı avukatlar bir diğer tartışma konusu. Sözleşmeli olarak belediyenin hukuk işleriyle ilgilenen avukatlar, siyasi kimlikleriyle dikkat çekiyor. Sözleşmede yer alan avukatlardan Çağatay Akyol, AKP Van İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken yine listede yer alan Avukat Mehmet Yıldız, AKP encümeni ve partinin birçok kademesinde yer alan bir isim. Avukat Abdulsamet Göl ile Avukat Hatice Özmen AKP içinde aktif siyaset yürütüyor. AKP Edremit Belediye Başkanı Avukat İsmail Say’ın kardeşi Avukat İsa Say da sözleşmeli avukat listesinde yer alıyor.

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
50 bin aboneyi icraya veren VASKİ suda sembolik indirime gitti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir