‘Ağrı İsyanı’nda İstanbullu bir kadın’ kitabı raflardaki yerini alacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet dönemindeki Ağrı İsyanları’nı odağına alan yeni kitap ‘Ağrı İsyanı’nda İstanbullu bir kadın: Yaşar Hanım’ın anıları’, yakında dipnot etiketiyle çıkacak.

Araştırmacılar Sedat Ulugana ve Kumru Toktamış’ın, Cumhuriyet dönemindeki Ağrı İsyanları‘nı odağına alan yeni kitabı ‘Ağrı İsyanı’nda İstanbullu bir kadın: Yaşar Hanım’ın anıları’, yakında dipnot etiketiyle çıkacak. Kürdoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan araştırmacı ve akademisyen Sedat Ulugana ve Liberal Sanatlar ve Bilimler Akademisi öğretim üyesi olan, araştırmaları kültürel çalışmalar alanında yoğunlaşan Kumru Toktamış’ın ortak çalışması “Ağrı İsyanı’nda İstanbullu bir kadın”, yakında dipnot yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak.

Daha önce ‘Kürt- Ermeni Coğrafyasının Sosyopolitik Dönüşümü adlı çalışması İletişim Yayınları’ndan çıkan Sedat Ulugana, haberi sosyal medya hesabından duyurdu.

Sedat ulugna kimdir?

1985 yılında Adilcevaz’da doğdu. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisansını Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji alanında yaptıktan sonra, École des Hautes Études en Sciences Sociales’den siyasi tarih alanında doktora derecesi aldı. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bir süre misafir öğretim görevlisi olarak Kürt dili ve edebiyatı dersleri veren Ulugana’nın başlıca çalışmaları arasında Ağrı Kürt Direnişi ve Zilan Katliamı 1926-1931 (Peri Yayınları, 2010); Tarih İçinde Konya’daki Kürtler (Peri Yayınları, 2015); Kürdün Üç Hali: Direniş Katliam ve Sürgün (Peri Yayınları, 2019); “‘Şiddet Yüzyılı’ İçinde Dört Sınırdaş Aşiret: Hesenan, Cibran, Pencînaran ve Xweytî 1837- 1937”, Kürt Aşiretleri (der. Yalçın Çakmak ve Tuncay Şur, İletişim Yayınları, 2022) başlıklı yayınlar bulunmaktadır. Ulugana’nın çeşitli dergi ve kitap derlemelerinde Kürt sorunu, Kürt mîrlikleri tarihi, Ermeni soykırımı, aşiret antropolojisi ve sözlü Kürt tarihi gibi konularda pek çok çalışması yayımlanmıştır.

Kumru toktamış kimdir?

Lisans eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan, doktora derecesini de The New School’dan alan, araştırmacı ve uluslararası insan hakları aktivisti.

10 yıldan fazla süredir Türkiye’de,1980 ve 1990 yılları arasın belgelenen İnsan hakları ihlalleri üzerine çalıştı. Birinci Dünya Savaşı’nın sonundan itibaren, Türk devlet yapısı ve Kürt hareketlilikleri arasındaki ilişkileri incelediği bir tez yayınladı.

2015 yılında, Isabel Davis ile birlikte, Gezi direnişini odağına alan ‘ Her yer Taksim’ isimli çalışmanın ortak editörlerinden biriydi.

Toktamış ayrıca 2016’da bir grup Akademisyenle birlikte Barış için Akademisyenler adlı bildirinin de imzacılarından biridir.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Ağrı İsyanı’nda İstanbullu bir kadın’ kitabı raflardaki yerini alacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir