Ağrı’da yurtdışına gidenlere çağrı: Sandık başına gidin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomi krizden dolayı binlerce gencin son bir yılda Avrupa’ya gittiği Ağrı’da seçim çalışmaları devam ediyor. Siyasi parti temsilcileri ile yurttaşlar yurtdışına çıkan seçmenlere çağrıda bulunarak, sandık başına giderek oy kullanmalarını istedi.

TÜİK verilerine göre 2021 yılında 524 bin 644 kişi olan Ağrı nüfusu 2022 yılında 510 bin 626 kişiye kadar geriledi. Yurtdışına çalışma amaçlı giden kişi sayısı konusunda çok farklı rakamlar konuşuluyor. Kimileri 50 bin rakamlarını dile getirirken, bazı köylerde ise toplu göç dalgaları yaşandı. Sadece Yukarı Ağadeve (Axadevê Mezin) köyünden son 18 ayda 230,  Fatih Mahallesinden yaklaşık 700 kişi, Küpkıran (Kûpqiranê Eyûb Paşa) köyünden 20, Şeko’dan (Başçavuş) 50, Balıksu (Avamasiya) 20 olmak üzere resmi olmayan verilere göre göceden yurttaşlar oldu.  Binlerce yurttaşın göç ettiği Ağrı’da siyasi parti ve yurttaşlar seçimlerin önemine dikkat çekerek, yurtdışına gidenlerin oylarını kullanma çağrısında bulundu.

HDP yurt dışı temsilcilikleriyle koordineli çalışıyor

Ağrı’da seçim çalışmalarını çok boyutlu yaptıklarını dile getiren HDP Seçim İşleri Sorumlusu Maşuk Arpaç, Ağrı’da son dönemde binlerce gencin başta Kanada ve Amerika olmak üzere Avrupa ülkelerine gittiğini dile getirdi. İl ve ilçe seçim komisyonu oluşturduklarını da dile getiren Arpaç, özelikle yurtdışı temsilcilikleriyle düzenli görüşmeler yaparak giden kişilerin oy kullanmaya yönlendirdiklerini kaydetti. Arpaç, “Biz oradaki halkımıza, gençlerimize, seçmenlerimize, mülteci konumunda olan insanlarımızın bile sadece bir kimlikle veyahut Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı ibaresi taşıyan herhangi bir belgeyle konsolosluklara başvurup bu kayıtlarını yapabileceklerini bilgisini geçtik. Ve bunu oradaki hemen hemen bütün seçmenlerimize ulaştırdık. Bizim çağrımız, halkımıza, gençlerimize, yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımıza şudur; gidip oylarını kullanmalarıdır. Lütfen bir oydan bir şey çıkmaz demeyin, mutlaka oyumuzu kullanalım” dedi.

Ağrı’da yurtdışına gidenlere çağrı: Sandık başına gidin - agrida yurdisina gidenlere cagri 3

Gelecek Parti: Ülke geleceği için oy kullansınlar

Ağrı’da seçim çalışmalarını sürdüren Gelecek Partisi ise, Yurtdışına giden seçmenlerle ilgili özel çalışmalar yürütüyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Gelecek Partisi Ağrı Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Harun Tayhan, “Yurtdışına bu aralar aşırı derecede gidişler var. Bunlar Avrupa’ya ve Amerika’ya gittiler. Biz bu insanlarımızın gitmesini istemiyorduk. Ekonomik olarak yaşadıkları sorunlardan dolayı mecburen gittiler. Devlet milletine istihdam sağlayamadığı için insan fabrika olmadığı için, ol bütün risklere rağmen gidiyorlar. Lakin giden bu arkadaşlarımızın oy kullanmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Oylarını kullanmaları için sandık başına gelmelerini istiyoruz. Bunla ilgili parti olarak özel bir çalışmada yürütüyoruz” diye konuştu.

Ağrı’da yurtdışına gidenlere çağrı: Sandık başına gidin - agrida yurdisina gidenlere cagri 2

İyi Parti: Hükümet gerekli olanakları sağlamalıdır

Yurtdışındaki seçmenlere oy kullanma olanakları sağlamanın başta hükümete düşen bir görev olduğunu belirten İyi Parti Diyadin İlçe Başkanı Ali Yenigün’de, yurtdışındaki seçmenlere oy kullanmaları konusunda çağrıda bulundu. Yenigün, “Başta şunu söyleyeyim; bu görev başta hükümete düşer. Hükümet yurttaşların oy kullanması için gerekli bütün kolaylıkları sağlamalıdır.  Bu seçim ülke kaderini belirleyecek seçimdir. Ondan insanlarımızdan ricamız gidip oylarını kullansınlar” çağrısında bulundu.

Ağrı’da yurtdışına gidenlere çağrı: Sandık başına gidin - agrida yurdisina gidenlere cagri 4

Siyasi partilerin yanı sıra yurttaşlarda gidenlere çağrıda bulunarak oy kullanmasını istedi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrı’da yurtdışına gidenlere çağrı: Sandık başına gidin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir