Ağrı’da yüzlerce kişi işsiz kaldı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP iktidarında 10 bin istihdam umudu ile başlatılan proje sonrası başladığı iş nedeni ile düzenini kuran yaklaşık 700 kişi çaresiz bir şekilde sokağa terk edildi.

2019 Yerel Seçimlerinde 10 bin istihdam sağlayacağı sözü ile Ağrı’da iktidar leyhine olumlu bir hava oluşturarak seçimlere etki eden ve devlet desteğini son kuruşuna kadar alarak neredeyse maliyetsiz üretim yapan Yeşim Tekstil faliyetlerini durdurduğunu ilan etti.

Faaliyetler bütünüyle durduruldu 

Önceki yıl sendikal faaliyetleri gerekçe göstererek küçülmeye giden ve bünyesindeki 2 bin 500 personelin yaklaşık bin 800‘ünün iş akdini sonlandırarak projelerini iptal eden namı diğer Yeşim Tekstil bugün 700 işçisinin özlük haklarını ödeyerek işten çıkaracaklarını ve faaliyetlerini bütünü ile durdurduklarını ilan etti.

Sektörde Türkiye’nin en ucuz işçisi pozisyonundaki personel ise alınan bu karar sonrası ne yapacağını şaşırdı. Fabrikaları kapatılan işçiler kamuoyu oluşturarak kararın geri alınması yönünde çaba sarf ederken projenin öncüsü Ağrı Valiliği eğlenceli etkinliklerle yaşananlara kulaklarını tıkadı.

İktidar Partisi Milletvekili Ruken Kilerci 2. Tur seçim çalışmaları ve teşekür ziyaretlerini sürdürürken Ağrı’nın tüm sorunlarını her platformda dillendireceğini ifade eden Sırrı Sakık’da yaşananlar karşısında henüz suskunluğunu bozmadı.

Göç durumu tetiklenecek

2012 yılından itibaren sürekli göç veren kentte Ağrı eski Valisi Süleyman Elban’ın girişimleri ile umudun yeşermesine vesile olan tekstil kent hikayesinin sonuna yaklaşılması özellikle 2 yıldır başlayan furya ile birlikte bir çok gencin yurt dışına göç etmesini de tetikleyecek gibi görünüyor.

İşletme sahipleride tüm destekler sonrası sektörün en ucuz insan gücünü istihdam ettikleri kentin ulaşım maliyetlerinin yüksekliği gerekçe göstererek çalışanlarının yarına dair hayallerini iş makinalarına yükleyerek şehri terk ediyor.

Ağrı bir kez daha kaderine terk ediliyor

İşçilerinin kendilerine güvenerek borçlandığı, nişanlandığı, evlendiği ve borç batağına sürüklendiği firma yüzüstü bıraktığı personelinin ekmek teknelerinin kapanış ilanında şu ifadelere yer verdi:

“Şirketimize ait tek işyerinde Yürüttüğümüz konfeksiyon üretimi, siparişlerin azalması ve gelinen aşamada tamamen kesilmesi nedeniyle isverinin devamlılığının sağlanmasının imkansiz olması karşısında Şirket Yönetim Kurulunun 22.5.2023 tarihinde almış olduğu karar nedeniyle SMS KONFESIYON SAN. VE TIC A.S. ‘nin üretim faaliyetini yürüttüğü Firat Mah. 943/2 sk. No: 2 Merkez/Ağrı adresindeki tek isyeri, 4857 sayılı iş Kanun’nun 29/VI. Mad gereğince 23/06/2023 tarihi itibariyle bütünüyle kapatılarak kesin ve devamı surette faaliyetine son verilmesine karar verilmiştir.

Bu nedenle tam çalışanlarımızın iş sözleşmeleri ihbar tazminatları pesin ve nakden ödenmek suretiyle sona erdirilecektir. Ayrıca çalışma sürelerine göre hakkedilen Kıdem tazminatı ve diğer istihkaklan da çalışanlarımıza ödenecektir. İş Kanunu’nun 29/VI maddesi gereğince ilan olunur.” (agri04haber)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ağrı’da yüzlerce kişi işsiz kaldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir