1. Haberler
  2. Güncel
  3. Ahlat’ta Cumhurbaşkanlığı kışlık sarayına komşu olmak 70 milyon TL

Ahlat’ta Cumhurbaşkanlığı kışlık sarayına komşu olmak 70 milyon TL

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı için Bitlis Ahlat’ta inşa edilen kışlık saray kendi arazi rantını yarattı. Kışlık saraya komşu bu ev ve arsa için istenen bedel 70 milyon TL.

Halk arasında “kışlık saray” olarak bilinen Bitlis’teki Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi ve Tesisinin inşası için 2020 yılından 2022 sonuna kadar toplam 557 milyon 400 bin TL devletin kasasından para çıktı. Bu yıl bitirilmesi planlanan kışlık saray için 104 milyon TL daha harcandı. Kışlık saray bittiğinde toplam 662 milyon 400 bin TL’ye mal edilmiş olacak. Sarayın inşaatında son aşamaya gelinirken yanına bakan konuk evleri de eklenmişti.

Ahlat’ta Cumhurbaşkanlığı kışlık sarayına komşu olmak 70 milyon TL - ahlat kislik saray

Araziye komşu olan 2 bin metrekare arazi içinde yer alan 120 metrekarelik evin satış bedeli ise 70 milyon TL oldu. Halk TV’ye konuşan mülkün sahibi Mehmet Yahya Danışman, ilandan sonra yoğun talep aldığını ifade etti. Sarayın ve bakan konuk evlerinin inşaatının bittiğini ifade eden Danışman, “Benim arazim 2 bin 27 metrekare. Üzerinde kendi evim var. Geçenlerde 30 milyon TL verdiler, vermedim” dedi. Danışman’a bölgedeki arazilerin çoğunlukla tarla vasfında olduğunu sorduğumuzda kendi arazisinin imarlı arsa olduğunu ifade etti.

‘Üç katlı villa yapılır’

Fiyatın neden bu kadar yüksek olduğu sorulan mülk sahibi Bitlis Ahlat’ta Hastane Caddesi üzerinde daha küçük bir arazinin 25 milyon TL’ye alıcı bulduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı kışlık sarayı ve bakan konutlarına komşu olduğu için 70 milyon TL istediğini ifade eden Danışman arsa üzerine üç katlı bir villa inşa edilebileceğini belirtti.

Danışman, “Buranın artık istimlak riski yok. Yapılacak emsal bedeli artık belediye belirliyor. Bir de Cumhurbaşkanlığına komşu olduğu için yüksek emsal vereceklerini düşünmüyorum” dedi.

Serhat News

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ahlat’ta Cumhurbaşkanlığı kışlık sarayına komşu olmak 70 milyon TL

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    22 Eylül 2023, 09:14

    […] yayınladığı 2022 yılı denetim raporlarına göre Saray’ın bir günlük harcaması 15 milyon TL’ye […]

    Cevapla