1. Haberler
  2. Özel
  3. Akdamar Adasında yapılacak ayın öncesi kentte 2 günlük yasaklama kararı alındı

Akdamar Adasında yapılacak ayın öncesi kentte 2 günlük yasaklama kararı alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Valiliğinde yapılan açıklamaya göre kentte 9-10 Aralık tarihleri arasında kentte yapılacak bütün etkinlikler yasaklandı. Yasaklamanın kapsadığı 10 aralık tarihinde kentte tarihi Akdamar kilisesinde ayın yapılacak.

 

Yasaklamalarla gündemde olan Van’da yine 2 günlük yasaklama kararı alındı. Yasaklama kararıyla ilgili valilikte yapılan açıklamada kentte yapılacak eylem ve etkinliklerin yasaklandığı duyuruldu.  Açıklamada,  “Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Van ili coğrafi sınırları içerisinde 09/09/2023 tarihinden geçerli 10/09/2023 tarihi de dahil olmak üzere (2) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden, yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanmıştır” denildi.

 

9 Eylül’de İHD açıklaması yapılacak

 

Yasaklama kararının alındığı kentte 9 Eylül’de İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi öncülüğünde Cumartesi insanlarına destek amaçlı basın açıklaması yapılacak. Her hafta yapılan basın açıklaması öncesi kentte alınan yasaklama kararları kapsamında açıklama engelleniyor.

 

10 Eylül’de Akdamar adasında ayın düzenlenecek

 

Yasaklamanın devam edeceği 10 Eylül günü ise Gevaş ilçesinde Vaspurakan Kralı 1’inci Gagik tarafından 915- 921 yılları arasında yaptırılan ve Ermeniler için büyük önem taşıyan Akdamar Kilisesi’nde ayın düzenlenecek. Tarihi Akdamar Kilisesi’nde, ilk ayin 95 yıl aradan sonra 19 Eylül 2010’da yapıldı. Yurt içinden ve dışından binlerce turistin katıldığı ayin, bu yıl 10 Eylül’de 11’inci kez yapılacak.

 

Serhat News

Akdamar Kilisesi’nde 11 ayin hazırlıkları başladı

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Akdamar Adasında yapılacak ayın öncesi kentte 2 günlük yasaklama kararı alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir