Altılı Masa toplantısı sona erdi: Erdoğan’ın aday olması mümkün değil

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaptıkları toplantının ardından ortak açıklama yayınlayan Altılı Masa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde bir kez daha aday olmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Altılı Masa’da yer alan partilerin genel başkanları İyi Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. 11’inci kez bir araya gelen parti genel başkanları, toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

Toplantıda güncel gelişmelerin değerlendirildiğinin belirtildiği açıklamada, “İsveç’te ve Hollanda’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapılan çirkin saldırıları bir nefret suçu olarak görüyor ve bunlara göz yuman hükümetleri de şiddetle kınıyoruz. Halkımızın hür iradesiyle seçim sandığına gidip ülkemizin kaderini belirleyeceği bu dönemde dış dünyada nedense her seçim dönemine denk gelen provokasyonları da dikkatle izliyoruz” denildi.

‘Demokrasi tarihine kara leke’

Türkiye’nin, hukuksuzluk, kanunsuzluk ve başıbozuklukla hareket eden bir iktidar tarafından yönetildiğini ifade edilen açıklamada, “Bu çerçevede, Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir.  Cumhurbaşkanının, Anayasa’ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa’yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Anayasa değişikliği önerisi

AKP-MHP tarafından Meclis’e sunulan başörtüsüne dair Anayasa değişikliğine de değinilen açıklamada, söz konusu önerinin, başörtülü kadının “dini inancını” sorgulayan şekilde kaleme alındığı belirtildi. Açıklamanın devamında, “Kadının kıyafet özgürlüğü ile başörtüsü kullanmasının amacını sorgulayan bu ifadeyi metinden çıkaran bir değişiklik önergesi verilmiştir. Son derece açık bir biçimde başını örten veya örtmeyen kadınlara tam bir anayasal güvence getirecek olan bu önerge Cumhur İttifakı tarafından reddedilmiştir. Bu, Cumhur İttifakı’nın her zaman yaptığı gibi samimiyetsiz bir şekilde kadınların başörtüsü hakkını siyasi istismar ve ranta dönüştürme amacını ortaya koymaktadır” diye aktarıldı.

Metin konusunda anlaşma

Toplantıda parlamenter sisteme dair somut adımların atıldığı kaydedilen açıklamada, “Tamamlama aşamasına geldiğimiz Geçiş Sürecinin Yol Haritasını, Cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız. Bu toplantımızda 30 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşacağımız Ortak Politikalar Mutabakat Metni konusunda da anlaşma sağladık. Yoksullukla mücadeleden kadın haklarına, siber güvenlikten siyasi etik yasasına, kamuda israfla mücadeleden tersine beyin göçüne, savunma sanayinden afet yönetimine, mesleki eğitimden konut ve barınma krizine, uyuşturucuyla mücadeleden esnafımızın sorunlarına, sınır politikamızdan tarıma kadar ülkemizin öncelikli konuları için hazırladığımız somut hedef, politika ve projeleri dokuz ana başlık ve yetmiş beş alt başlıkta topladık” denildi.

Aday belirleme

Toplantıda Millet İttifakı’nın seçeceği Cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceğinin de konuşulduğu bilgisi verilen açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı olacaktır.”

Açıklamada, Altılı Masa’nın bir sonraki toplantısının 13 Şubat’ta Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde yapılacağı duyuruldu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Altılı Masa toplantısı sona erdi: Erdoğan’ın aday olması mümkün değil

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir