Altılı Masa’nın adayı açıklanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının 13 Şubatta açıklanacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de katıldığı bir programda gündeme ilişkin gelen soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın Saadet Partisi ev sahipliğindeki toplantısını işaret ederek, Cumhurbaşkanı adayı için tarih verdi. Kılıçdaroğlu, “İnşallah 13 Şubat’ta cumhurbaşkanı adayımızı açıklayacağız. 13’ünde karar alacağız. 13’ünde veya biraz daha sonra açıklanır” diye konuştu.

Erdoğan’ın adaylığına ilişkin açıklama

Seçimlerin 6 Nisan’a kadar olması halinde destek vereceklerini düşündüklerini ifade eden Kılıçdaroğlu şunları dile getirdi:

“Parlamento 6 Nisan’da bir karar alır, biz de o karara saygı duyarız, eski seçim yasasına göre seçimler yapılır diye düşündük. Erdoğan, ‘Hayır ben daha sonra yapacağım’ derse altı lider de buna destek vermeyeceğini kamuoyuna açıkladı. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimlerin yapılmasını istiyor. Biz iktidar olunca yapacağımız dediğimiz şeyleri Erdoğan yapmaya başladı.

Ama halk bunun farkında. Erdoğan bunu kendi iradesiyle yapmadı. Bizim baskımız, söylemlerimiz, baskın çıkmamız üzerine, halk tarafından da baskı gelince bunları yaptı. Hazirana doğru atarsa, enflasyon her ay yükseliyor. Dolayısıyla yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını herkes görecek. Bu sürece ya da bu anlayışa kendini hapseden birisinin seçimi kazanma şansı yoktur. Bizim açımızdan hangi tarihte yapıyorsa getirsin sandığı koysun dedik. Ama Parlamento’da oy kullanmayacağız dedik. Tek yolu var. O da Meclis’i feshetmek.”

‘YSK’da militan yargıçlar olduğunu herkes biliyor’

YSK’nın tutumuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Anayasa açık. Anayasa hukukçuları üçüncü kez aday olamaz diyor. Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurular olacaktır ama kabul edilmeyecektir. Çünkü YSK üyelerini kendisi belirledi aslında. Yargının yargı olmaktan çıktığını aklı başında olan herkes biliyor” dedi.

‘Erdoğan sıfırlamak konusunda bir numaralı uzmandır’

Erdoğan’ın “2018 seçimleriyle birlikte yeni yönetim sistemine geçtik. Kronometre sıfırlandı. 2018’de seçilen Cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanıdır” sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu, programda yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın bu sözlerine, “Kronometreyi sıfırlamanın ne olduğunu Erdoğan çok iyi bilir. Sıfırlamak konusunda bir numaralı uzmandır” yanıtını verdi.

‘Devletin tek kişinin eline teslim edilmesi beka sorunudur’

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tek bir kişinin eline teslim edilmesi bir beka sorunudur. Hayatımızın her alanında sorun çıkmaya başladı. Dış ve iç politikada sorun var mı var. Parlamento’nun iradesi var mı var. Saray her şeye hakim mi hakim. Yargıtay, devletin kurumlarında çürüme var mı var. Çürüme o boyutlara ulaştı ki rüşvet alandan büyükelçi atanır hale geldik” sözlerini dile getirdi.

9 ana başlıkta 2 bin 300 vaat

“9 ana başlık altında 75 alt başlıkta 2 bin 300’den fazla somut hedef somut politika ve projelerimizin özeti açıklanacak. Kitabımız var, katılanlara verilecek. İçeriğini benim anlatma hakkım yok çünkü altı liderin bir arada hazırladığı ve ortaya koyduğu somut önerilerdir. Önce bir durum ve hasar tespit komisyonu kuracağız. Hasar tespit komisyonu devlette, bürokraside yetişmiş ahlaklı, erdemli ve bilgili kişileri görevlendireceğiz. Sayıları 20-25 olacak. Sonra Strateji ve planlama teşkilatı kuracağız” açıklamasını yaptı.

‘Daha çok milletvekili çıkaracak bir yöntem izleyeceğiz’

“Bakanlar kurulunun oluşumunda partilerin alacağı oyların oranları mı belli olacak?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

*Bu seçimlerde partilerin aldığı oy oranları çok belirleyici olmayacak. Nedeni de şu; eski seçim yasasına göre artık oylar, fazla oy alan partiye yazılıyordu. O parti milletvekilini fazla çıkarıyordu.

*Şimdiki modelde ise artık oylar artık sayılmıyor. Bizim parlamentoda anayasayı değiştirecek çoğunluğu sağlamamız için o zaman partiler arasında bir seçim iş birliğine gitmemiz lazım. Bazen CHP’nin logosu adı altında, bazen İYİ Parti’nin logosu altında seçime girilecek. Partilerin aldığı oy değil, partilerin çıkardığı milletvekilleri önemli olacak burada.

*Bu gerçeğin de bilinmesi lazım. Biz çok oy alacağız diye değil, en çok milletvekilini hangi seçenekte çıkarabiliriz bunun yöntemini izleyeceğiz.

*Diyelim ki ‘X’ partisinin logosuyla gireceğiz. O zaman diğer partiler o ilde hiç oy almayacak ama daha fazla milletvekili çıkarmış olacağız. Sonra seçilen milletvekilleri doğal olarak kendi partilerine gitmiş olacaklar.

Belediye başkanlarından adaylık teklifi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP’li büyükşehir belediye başkanlarının kendisine adaylık teklif ettiğini açıklayarak şunları söyledi:

“Büyükşehir belediye başkanı arkadaşlarımız geldiler. ‘Biz bir açıklama yapalım kamuoyuna, sizin cumhurbaşkanı adaylığınızı desteklediğimizi ifade edelim’ dediler. Ben bunun doğru olmadığını söyledim. Ben de ‘Biz liderlerle toplanacağız. Siz böyle bir açıklama yaparsak diğer liderlerin düşüncelerini baskılıyormuşuz gibi bir atmosfer çıkabilir ortaya’ dedim. Ben bunu demokratik olarak doğru bulmuyorum. Sonuçta liderler bir araya gelecekler, oturacaklar, konuşacaklar, bir aday belirleyecekler diye düşüncelerimi ifade ettim.”

‘Meral hanım ayrıntı vermedi’

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı seçilecek kişi parti üyeliğinden ilke olarak ayrılması lazım” diye ekledi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’nın istifasını değerlendiren Kılıçdaroğlu, bu konunun masada konuşulmadığını belirterek, “Meral Hanım, Cihan Bey ile ilgili bir sorun olduğundan bahsetti. Sorunun ne olduğunu sorduk. Ayrıntı vermedi, öyle kaldı. Biz bu durumu toplantı bittikten sonra, akşam öğrendik” dedi.

Demirtaş’a yanıt

Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kendisine “Seçimden sonra Saray’ı kadınlara tahsis etmek iyi olmaz mı?” diye sormasına yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Buradan kendisine selam olsun. Haksız hukuksuz bir şekilde hapishanede tutuluyor. Tabii ki neden olmasın” ifadelerini kullandı.

‘6 ay sonra bütün olaylar aydınlanacak’

Suikasta uğrayan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş hakkındaki soruya cevap veren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan her konuda konuşur, bu konuda niye hiç konuşmuyor? Acaba MHP’yi kızdırır diye mi konuşmuyor? Ortağımı kızdırırım diye mi konuşmuyor? ‘Faillerini mutlaka yakalayacağım’ diye niye demiyor Erdoğan? Bir olayı gizlemeye mi çalışıyorlar? Bir olayı kapatmaya mı çalışıyorlar? 6 ay sonra bütün bu olaylar aydınlanacak. Gerçek ülkücüler de bu gidişattan rahatsız. Ankara’nın göbeğinde bir kişiyi öldürüyorsunuz. Kıyamet kopuyor. Her konuda konuşan tek adam bu konuda ağzını açmıyor. Niçin? En azından faillerin derhal yakalanacağını adalete teslim edileceğini söyle” şeklinde konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Altılı Masa’nın adayı açıklanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir