1. Haberler
  2. Güncel
  3. Ankara’daki esrarengiz akşam yemeği ve Demirtaş’ın AYM tweet’leri

Ankara’daki esrarengiz akşam yemeği ve Demirtaş’ın AYM tweet’leri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter’dan, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’a “İktidardan baskı gördünüz mü?” diye sordu. Demirtaş’ın ima ettiği bu baskıya dair Ankara’da bir akşam yemeğinde buluşan isimlere işaret ediliyor.

AYM başkanının görev süresi şubatta bitiyor.

Diken’den Altan Sancar HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Twitter hesabından Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’a “İktidardan baskı gördünüz mü?” sorusunu yazısına taşıdı.

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği paylaşımlarla AYM’nin baskı altında bulunduğunu belirtti. Demirtaş, şöyle yazdı: “Sayın Zühtü Arslan’ı, görev süresi dolmadan açıklama yapmaya davet ediyorum. Anayasa’nın 138’inci maddesine aykırı şekilde, iktidar tarafından bugüne kadar size hiç telkinde bulunuldu mu, baskı yapıldı mı?”

Demirtaş, tutukluluk incelemeleri, HDP’ye kapatma davası ve Hazine yardımına tedbir konulması gibi konularda AYM’nin baskı altında olup olmadığını da sordu.

Diken’in güvenilir yargı kaynaklarından edindiği bilgiye göre geçen ay Ankara’da HDP’yi doğrudan ilgilendirebilecek bir buluşma vardı. Bir restorandaki masada bir AYM üyesi, bir cumhurbaşkanlığı yetkilisi ve eski bir HDP’li siyasetçi yer aldı. Görüşmenin içeriğinin ‘HDP sonrası’ olduğunu belirten kaynaklar, akşam yemeğinin gizlilik içinde yapılmak istendiğini, ancak bunda başarılı olunamadığını belirtti. Masada HDP’nin kapatma davasının konuşulduğunun da altı çizildi.

Bu görüşme iktidarın, muhafazakâr Kürt seçmenin oy verme davranışlarını etkilemeye yönelik yeni bir hazırlığı olabileceği gözden kaçmamalı.

Masadaki isimlerden ikisi sorularımıza yanıt vermezken, üçüncü isim yorum yapmayacağını belirtti.

Demirtaş Kobani davasında da İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile bir dizi görüşmeler yapıldığını ve bunların tıkandığını öne sürmüştü.

Diken’in 29 Kasım 2022 tarihli haberinde, Öcalan’ın cezaevi yönetimine avukatlarıyla düzenli görüş sağlanmadığı sürece kimseyle konuşmayacağını söylediği aktarılmıştı.

Diken’e konuşan Adalet Bakanlığı kaynakları bilgiyi doğrularken, Öcalan’ın bunda ısrarcı olduğunu belirtmişti. Öcalan’ın avukatı İbrahim Bilmez de sağlıklı bilgi alamadıklarını, ama Öcalan’ın böyle bir tavır takınmış olabileceğini belirtmişti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ankara’daki esrarengiz akşam yemeği ve Demirtaş’ın AYM tweet’leri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir