Van’da kullanılmaya başlanan “atık tutucu sistem” sayesinde, çöplerin Van Gölü’ne ulaşmasının önüne geçiliyor.
Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Van Gölü’nde kirliliğe neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ve gelecek nesillere daha temiz bırakılması amacıyla çalışmalar yürütülüyor.
![‘Atık tutucu sistem’ ile çöplerin Van Gölü'ne ulaşması engelleniyor - AA 20231225 33274599 33274596 ATIK TUTUCU SISTEM ILE COPLERIN VAN GOLUNE ULASMASI ENGELLENIYOR](https://www.serhatnews.com/wp-content/uploads/2023/12/AA-20231225-33274599-33274596-ATIK_TUTUCU_SISTEM_ILE_COPLERIN_VAN_GOLUNE_ULASMASI_ENGELLENIYOR-1024x635.jpg)
Bu kapsamda, derelerde biriken çöplerin göle ulaşmasının engellenmesi için çalışma başlatan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, kentten geçerek Van Gölü’ne ulaşan Akköprü ve Kurubaş dereleri için tasarlanan atık tutucu sistemi, kullanmaya başladı.
![‘Atık tutucu sistem’ ile çöplerin Van Gölü'ne ulaşması engelleniyor - AA 20231225 33274599 33274597 ATIK TUTUCU SISTEM ILE COPLERIN VAN GOLUNE ULASMASI ENGELLENIYOR](https://www.serhatnews.com/wp-content/uploads/2023/12/AA-20231225-33274599-33274597-ATIK_TUTUCU_SISTEM_ILE_COPLERIN_VAN_GOLUNE_ULASMASI_ENGELLENIYOR-1024x682.jpg)
Atık tutucu sistemle evsel atıklar, plastik petler, şişe, poşet, metal parçaları, sigara izmariti, maske ve eldiven gibi atıkların göle taşınmasının engellenmesi amaçlanıyor.
Serhat News