1. Haberler
  2. Güncel
  3. AYM’den HDP’nin Hazine yardımı hesaplarına bloke kararı!

AYM’den HDP’nin Hazine yardımı hesaplarına bloke kararı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AYM, HDP’nin kapatılması istemli davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının partinin Hazine yardımının bulunduğu hesaplarına bloke konulması talebini kabul etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemli iddianamesinde Hazine yardımının bulunduğu banka hesabının blokesine karar verilmesini talep etmiş, Anayasa Mahkemesi bu talebi herhangi bir gerekçe sunulmaması nedeniyle reddetmişti.

Ceza yargılaması davası prosedürü işlenen süreçte, HDP’nin iddianameye ve ek delillere karşı savunmalarını sunmasının ardından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in sözlü açıklamasını yapması için 10 Ocak 2023 günü belirlenmişti.

Başsavcı Şahin, 19 Aralık’ta, partinin devlet yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması talebini yinelemişti. Talepte partiye verilen devlet yardımının parti faaliyetleri dışında terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanıldığı belirtilmişti. 

HDP’den karara tepki

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin hazine yardımının bulunduğu hesabına geçici bloke koymasını değerlendirdi. Kararın sadece HDP açısından değil, Türkiye’nin demokrasisi açısından büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirten Tiryaki, seçimlere çok daha büyük bir motivasyonla hazırlanacaklarını söyledi.

Tiryaki karara ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Bu ülkede kanunların Anayasa’ya uygunluğunu denetleyen, temel hak ve özgürlükleri ihlal edilenlerin bireysel başvuru yoluyla hak aradığı bir mahkemenin bu kadar gerekçesiz biçimde, ancak nihai olarak verilecek bir kararı vermiş olması büyük bir talihsizlik ve hayal kırıklığı. Bu sadece HDP açısından bir hayal kırıklığı değil. Türkiye’nin demokrasisi açısından hayal kırıklığı.”

‘Türkiye için talihsizlik’

Türkiye’nin 2023 yılında hala siyasi partileri kapatmayı, siyasi partilerin mal varlıklarına el koymayı, hesaplarına bloke koymayı tartışmasının ve bloke kararının seçimden birkaç ay önce alınmasının büyük bir talihsizlik olduğunu ifade etti. Tiryaki, “Biz 30 yıllık siyasi geleneği olan bir partiyiz. Onlarca siyasi partinin yürüttüğü mücadelenin bir parçası olarak tanımlıyoruz kendimizi. Kapatılan çok sayıda parti oldu. Bunların hiçbiri Kürtlerin, demokrasi isteyenlerin, özgürlük isteyenlerin, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollardan çözülmesini savunanların yürüttüğü siyasi mücadeleyi durduramayacak” dedi.

‘Seçimlere daha büyük motivasyonla hazırlanacağız’

Seçimlere çok daha büyük bir motivasyonla hazırlanacaklarını söyleyen Tiryaki, “Halkımızın sonuna kadar partisinin yanında olacağını biliyoruz. Emin olun biz değil, bu kararı alanlar, bu başvuruyu yapanlar ve bu başvuruyu yaptıranlar pişman olacak” diye konuştu. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AYM’den HDP’nin Hazine yardımı hesaplarına bloke kararı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir