AYM’den partilere mali denetim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasi partilere mali denetim yapan Anayasa Mahkemesi, Türkiye Komünist Hareketi Partisi’nin sorumluları hakkında yasal işlem yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. 

Anayasa Mahkemesi’nin, 9 siyasi partinin mali denetimlerine ilişkin kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararlara göre, Hak ve Özgürlükler Partisinin 2018 ile 2019, Türkiye Komünist Hareketi Partisi’nin 2018, Esnaf ve Çiftçi Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Doğru Yol Partisi, Cihan Partisi ve Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin ise 2019’a ait mali denetimleri yapıldı.

AYM, partilerin belirtilen yıllara ait kesin hesaplarının, eldeki bilgi ve belgelere göre doğru, denk ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olduğuna karar verdi.

Suç duyurusunda bulunulması kararı

Türkiye Komünist Hareketi Partisi’nin belirtilen yıla ait mali denetimini de uygun bulan Anayasa Mahkemesi, partinin 5 il teşkilatına ilişkin bilgilerin istenilen şekliyle verilmemesi nedeniyle de parti sorumluları hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AYM’den partilere mali denetim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir