Aziz Nesin oyunu Van’da Kürtçe sahnelenecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sî Tiyatro, Aziz Nesin’in ironili öyküsü “Sen Gara Değilsin” adlı oyununu “Tu Ne Gara yî” adıyla Van, Batman ve Diyarbakır’da Kürtçe sahneleyecek.

Gölge Kültür Sanat Merkezi’ne (GKSM) bağlı Sî Tiyatro, Aziz Nesin’in yazdığı ve “Tu Ne Gara yî” adıyla Kürtçe’ye çevrilen “Sen Gara Değilsin” adlı oyunu Van, Diyarbakır ve Batman’da 24-27 tarihleri arasında sahneleyecek. Yönetmenliğini Rewşan Apaydın’ın yaptığı oyun, ilk olarak Van’da Mencel Tiyatro sahnesinde 24 Nisan günü saat 20.30’da sahnelenecek. 25 Nisan günü Batman’da Yeni Sahne Tiyatrosu’nda saat 21.00’da gösterimi yapılacak oyun, son olarak 27 Nisan günü saat 20.30’da Diyarbakır’da Amed Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

Halka çağrı

Oyunun yönetmeni Rewşan Apaydın, sanal medyada yaptığı paylaşımda, Kürt kültür ve sanatının tanıtılması, gelişmesi için Kürtçe tiyatroya daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Hepimiz Kürt tiyatrosuna sesleniyoruz. Kürt halkının bizi yalnız bırakmayacağına ve kendi kültürünün arkasında duracağına inancımız tamdır” paylaşımında bulundu.

Oyunun konusu

Aziz Nesin’in ironili öyküsü “Sen Gara Değilsin” oyunu 20. yüzyılın kahramanlık sıfatları ve ince ironilerle günümüz iktidarlarına eleştirileriyle dikkat çekiyor. Aslında savaş konusunda siyasal, sosyal hiçbir bilgisi olmayan Gara, ortalıkta dolaşan söylentiler yüzünden halk tarafından kahraman ilan edilir ve doğduğu kent olan Yuntabur’a heykeli dikilir. Dönemin politikacıları ise Gara’nın bu asılsız kahramanlığını kullanarak, yönetici olurlar. Ancak Gara, batan savaş gemisinden sağ kurtulup, Yuntabur’a geri gelir ve heykeliyle karşılaşır. Gara’nın kahramanlığı sayesinde rant elde eden iktidarın oyunu; Gara’nın sağ kurtulup doğduğu kent olan Yuntabur’a dönüşüyle ortaya çıkar. Gara’nın aslı olmayan bu kahramanlığını kullanarak iktidara gelmiş olan yöneticiler, halkın gerçekleri anlamaması için Gara’ya başka bir kimlik teklif edilir, ancak Gara bunu reddeder ve iktidara kurban gider. Gara ile birlikte “gerçek” de öldürülür.

Kaynak: MA

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Aziz Nesin oyunu Van’da Kürtçe sahnelenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir