Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yapılan basın duyurusunda eğitimde yapılan ve kısa sürede yapılacak değişikliklere dair detayları açıkladı. Gazetecilerle bir araya gelen Tekin, müfredat ve devam zorunluluğuna ilişkin detaylar verdi.

22 Ocak 2024 Pazartesi başlayan sömestr tatili, 5 Şubat itibarıyla son buluyor.

Milyonlarca öğrenci, 2023-2024 yılı eğitim ve öğretim yılının ikinci yarısına başlamaya hazırlanırken, eğitim editörleri ve basın mensupları ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin, eğitimde hayata geçirilecek yeni uygulamalar ve mevcut düzenlemelerde yapılan değişiklikler hakkında bilgi paylaştı.

Şubat ayında yapılacak olan toplantı ertelendi

Tekin, yeni müfredatın Şubat ayı sonunda yapılacak lansman ile kamuoyuna duyurulacağını belirtti. Bu açıklama ile, yarıyıl tatilinde yapılacağı konuşulan bilgilendirme toplantısının, ay sonuna ertelendiği ortaya çıkarken, okullarda devamsızlık sınırı ile ilgili de son detaylar netlik kazandı.

Yapılan müfredat değişikliğinin temelinde, öğrencilere daha etkin ve anlaşılır bir eğitim sunmak olduğunu belirten Bakan Tekin, sadeleştirme çalışmalarının önceliklerinden biri olduğunu belirtti.

Devamsızlık affı yok

Yeni müfredatta ders saatlerinde azalma değil, sadeleştirme çalışmalarının gündemde olduğunu aktaran Bakan Tekin, öğretmenlerin norm kadro fazlası olmayacağını ve değişikliklerin kademeli olarak uygulanacağını ifade etti.

Bakan Tekin, devamsızlık konusunda ısrarcı olduklarını belirterek, af ya da benzeri bir durumun gündemlerinde olmadığını ifade etti. Öğrenciler arasındaki devamsızlık oranlarında yaşanan düşüşleri paylaşarak, devam zorunluluğuna vurgu yaptı.

Ortak sınav sonuçları incelenecek

Ortak sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin eğitim kalitesini artırma adına önemli olduğunu belirten Bakan Tekin, bu sayede okullar arasındaki farkların görülebileceğini açıkladı.

Tematik liselerin açılmasının devam edeceğini belirten Bakan Tekin, bölgesel ihtiyaçlara yönelik okulların kurulmasına olanak tanıyacaklarını ifade etti. Kış sporları gibi özel alanlarda uzmanlaşacak okullara destek verileceğini belirtti.

Serhat News