Bakanlıktan H.K.G davasına yayın yasağı talebi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsmailağa Cemaati‘ne bağlı Hiranur Vakfı‘nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G’yi “müridi” Kadir İstekli ile “evlendirmesi” sonucu tecavüze maruz bırakılmasıyla ilgili bugün görülecek davada bakanlık yayın yasağı talep etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeden davanın kapalı yapılmasını ve olaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Öte yandan mahkemenin talebi üzerine rapor hazırlayan Adli Tıp Kurumu (ATK), H.K.G.’nin ruh sağlığının bozulduğuna oy birliğiyle karar verdi. 

Mahkemenin isteği üzerine hazırlanan ATK raporunda şu ifadelere yer verildi: “Yukarıdaki tıbbi belgeler ve dava dosyasının tetkikinde elde edilen ve adli psikiyatriyi ilgilendiren hususların değerlendirilmesinde; (…) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası stres bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma göre H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

Bakanlık dava için gizlilik istedi

Öte yandan davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada gizlilik kararı alınarak duruşmaların kapalı yapılmasını ve davaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, bugün başlayacak duruşmada ilk olarak bu talebi ele alması bekleniyor. Eğer gizlilik kararı konulursa duruşmaya yalnızca failler, taraf avukatları ve H.K.G katılacak. Diğer izleyiciler ve basın mensupları ise salondan dışarı çıkarılacak. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakanlıktan H.K.G davasına yayın yasağı talebi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir