Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında kazı ve restorasyon çalışması başlatılan Van Kalesi’nin güneyindeki bölgede, yapılar arasında bağlantıyı sağlayan yeni bir yol ile Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan top gülleleri, tüfek, şarapnel parçaları ve boş kovanlar bulundu.

Van Kalesi‘nin güneyinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan “Eski Van Şehri”, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kaldırılıyor.

Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor - eski van1

Başta Urartular olmak üzere Ahlatşahlar, Eyyubiler, İlhanlılar, Anadolu Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devletlerince yerleşim yeri olarak kullanılan Van Kalesi’nin güneyindeki “Eski Van Şehri“nin turizme kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Eski Van Şehri’nin Canlandırılması Birinci Etap Projesi” kapsamında yürütülen kazı çalışmalarında önemli bulgulara ulaşılıyor.

Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor - eski van2

Van Müze Müdürlüğünün koordinasyonunda ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsen Baş’ın bilimsel danışmanlığında 3 aydır yürütülen kazılarda 46 hektarlık alanda bulunan surlar, Ulu Cami, Kızıl Minare, Abbasağa Camisi, Hüsrev Paşa Hanı, Çifte Hamam, Miri Ambarı, 2 kilise ve sarnıcın restore edilmesi hedefleniyor.

Aralarında sanat tarihçisi ve arkeologların olduğu 35 kişilik uzman ekip tarafından sürdürülen kazılarda, yapılar arasında bağlantıyı kuran yeni bir yol, yapıların güvenliğini sağlayan surlar, top gülleleri, şarapnel ve tüfek parçaları bulundu.

Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor - eski van5

‘Alanda bugüne ulaşılan her şeyi restore edeceğiz’

Baş, AA muhabirine, proje sayesinde Eski Van Şehri’nin ölü bir kent olmaktan çıkarılacağını söyledi. Çalışmalar kapsamında alandaki tarihi yapıların restore edilip güçlendirildikten sonra yollarla birbirine bağlanacağını anlatan Baş, “Arkeolojik kazılarla milattan önceki dönemlerden Osmanlı’nın son dönemlerine kadar tarihi geçmişin kesintisiz olarak devam ettiği bu alanda tüm veriler toplanacak. Bu bulgularla kent hafızası yeniden canlı hale getirilecek. Bu yılki çalışmaları kalenin güneyindeki surların etrafında yoğunlaştırdık. Amacımız surların hem mimari yapısını ortaya çıkarmak hem de restorasyona yönelik sağlam veriler etmek” dedi.

Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor - eski van3

‘Heyecanla takip edilen bir proje’

Çalışmaların tamamlanmasıyla alanın turizme açılacağını ifade eden Baş, “Eski Van Şehri’nin geçmişi milattan önce 3000’lere dayanıyor. Urartu medeniyeti döneminde başkent olarak kullanılıyor. Sonra pek çok medeniyetin iz bıraktığı, yaşamın kesintisiz devam ettiği bir merkez haline gelmiş. Yani Van’ın tarihinin yaşandığı hafıza mekanı olarak nitelendirmek mümkün. Çok heyecanla takip edilen bir proje. Arkeolojik kazılar ve restorasyon çalışmalarıyla kent alanı hem turizme kazandırılacak hem de kültür tarihi açısından çok önemli sonuçlar doğuracak. Van’ın belleğini taşıyan bu alan dönüştürülmüş olacak” şeklinde konuştu.

Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor - eski van4

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Birçok medeniyetin izini taşıyan ‘Eski Van Şehri’ ayağa kaldırılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir