Bitlis-Ahlat’a 218 aile Ahıska Türkü kalıcı olarak yerleştirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elazığ’da kalan Ahıska Türkü 218 aile, kalıcı iskanları için Bitlis’in Ahlat ilçesine gönderildi.

 

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle bölgeden tahliye edilerek Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Valilik organizasyonuyla götürüldükleri Elazığ’da, yaklaşık 2 yıldır Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezi’nde tutulan 2 bin Ahıska Türkü aileden 218’i Ahlat İlçesine gönderildi.  218 aileden oluşan yaklaşık 703 kişi kalıcı iskanları için otobüslerle Bitlis’in Ahlat ilçesine uğurlandı.

 

 

AA’nın aktardığına göre Elazığ Valisi Ömer Toraman, kalıcı iskanları için Ahlat’a yolcu ettikleri 218 aileye hitap ederek “Elazığlı hemşerilerim sizleri çok sevdiler, bağırlarına bastılar. Onlara da çok teşekkür ediyorum, misafirperverliklerinden dolayı. Kadim Türk yurdu, ata yurdu Ahlat’a yerleşiyorsunuz, Ahlat bizim için çok önemli bir yer. İnşallah orada bundan sonraki hayatınızı devam ettireceksiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu tahliyeler olduktan sonra bin ailenin iskanı için kararname yayımladı. İlk etapta 218 ailemizin iskanını sağlıyoruz. Daha sonra peyderpey diğer ailelerimizin de iskanını sağlayacağız. Allah birlik ve beraberliğimizi muhafaza etsin” ifadelerini kullandı.

 

 

Habere göre Dünya Ahıska Türkleri Birliği Türkiye Temsilcisi İbrahim Agara ise “kendileri için mutlu bir gün olduğunu” belirterek “Ahıska Türkleri Ukrayna Rusya savaşından sonra burunları kanamadan sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buralara geldiler. Bizler de ilk günden itibaren onların yanlarında olduk, sıkıntılarını gündeme getirerek problemlerini çözmeye çalıştık. Bu konuda Elazığ Valiliği, Belediye Başkanı ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek istiyoruz” dedi.

 

Dünya Ahıska Türkleri Ukrayna Temsilcisi Murat Resuloğlu ise “Ahlat’ta kalıcı evlerine yerleşecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını” söyledi.

 

Ajans, Ahıska Türkleri’nin uğurlanma töreni ilişkin görüntüleri de paylaştı.

 

 

Serhat News

Tepki Ver | sinirli1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bitlis-Ahlat’a 218 aile Ahıska Türkü kalıcı olarak yerleştirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir