1. Haberler
  2. Güncel
  3. Buldan Kars mitinginde konuştu: Bunlar saldırdıkça kaybedecekler

Buldan Kars mitinginde konuştu: Bunlar saldırdıkça kaybedecekler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti’nin Kars mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ülkenin güvencesi ve teminatı olduklarını belirterek, “Bunlar kaybettikçe saldırmaya başlıyorlar ve saldırdıkça kaybedeceklerini ne yazık ki bilmiyorlar” dedi.

Buldan Kars mitinginde konuştu: Bunlar saldırdıkça kaybedecekler - 690x450nc Krs 08 05 2023 qers mitingi son4

 Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Kars Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın yanı sıra binlerce kişi katıldı. Mitingde gençler ve kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Yağmura rağmen alana dolduran binler, çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuklar halkı selamladı.

‘Hesabını soracağız’

Yeşil Sol Parti kent milletvekili Sertaç Çelikkaleli, “Bu kenti peşkeş çekenleri, Qers halkına hakaret edenleri bu seçimde unutmayın. Sandığı giderken halkları ayırmaya çalışan faşizanları da unutmayın. Bu kentin Yeşil Sol Parti’ye ihtiyacı var ve tüm sorunların çözümü bizdedir. Kısa bir süre sonra bizden çaldıkları her şeyin hesabını soracağız” dedi.

‘Bu zulmü sandığa gömeceğiz’

Milletvekili adayı Gülcan Alp “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla sahneye çıktı. Alp, “Umudumuz var ve 14 Mayıs’ta güzel bir güneşle uyanacağımıza inanıyoruz. Bu zulmü sandığa gömeceğimize inanıyoruz. Bunu başaracağız” diye konuştu.

Buldan Kars mitinginde konuştu: Bunlar saldırdıkça kaybedecekler - 690x450nc Krs 08 05 2023 qers mitingi son5

‘Qers’te 3-0 yapacağız’

Adaylardan Gülistan Kılıç Koçyiğit ise iktidarın politikalarına dikkat çekerek, “Bizi her türlü baskı ve zulmü yapanlar, gelsinler Qers’in Cumhuriyet meydanı, halkı ve coşkuyu görsünler. Biz ne AKP, ne MHP’nin kirli politikalarına diz çökmedik. Her koşulda halkımızın yanında olduk ve mücadelesini taşıdık. Qers’in yolunu, suyunu yapmayan, hayvancılığı bitirenler, gençlere ve kadınlara bir gelecek vat etmeyenlere karşı Yeşil Sol geliyor. Bizi öldürmekle, tutuklamakla, baskıyla, zorla tüketemezsiniz. Biz milyonlarız ve geliyoruz. Biz burada 3-0 yapacağız. Burada yaşayan tüm halklar Qers belediyesini de geri alacağız ve buradaki tüm milletvekillerini alacağız” diye konuştu.

‘Bu zulme yeter diyoruz’

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da, AKP-MHP’nin fişini burada çekeceklerini belirterek, “Seçime bir hafta kaldı ve Qers halkının iradesi Yeşil Sol Parti’den yana olacak. Partimizin öncülüğünde özgürlük, barış ve mutluluk gelecektir. Partimiz, halkların geleceğinin yolunu açacak ve özgürlüğü getirecek. Artık bu zulme, bu yoksulluğa yeter diyoruz. Halkımızın iradesine sahip çıkması ve sandıkları yeşil-sarı-kırmızıya boyamamız gerekiyor. Bilinmelidir ki başaracağız, birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.

‘Yaşanacaklardan onlar sorumlu’

Mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşmasında İstanbul Kadıköy’de bir ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitiren Cihan Aymaz’ı anarak, ırkçı saldırılara sebep olanları, bu saldırıları teşvik edenleri kınadı. Buldan şunları dile getirdi: “Onların bu ırkçı saldırılarına da kutuplaşma ve insanları birbirinden ayırma politikalarına artık son vereceğimiz tarih 14 Mayıs tarihidir. Şimdi meydanlarda hakaret edenler, parmak sallayanlar, tehdit edenler, ırkçı söylemlerde bulunanlar son 5 gün içinde yaşanacaklardan sorumludurlar. 

Buldan Kars mitinginde konuştu: Bunlar saldırdıkça kaybedecekler - 690x450nc Krs 08 05 2023 qers mitingi son9

Bahçeli’ye tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iki gün önce yaptığı açıklamayı nefretle ve şiddetle kınıyorum. ‘Kılıçdaroğlu’nun ortaklarına ya müebbet ya da bedenlerine birer kurşun’ dedi. Bu çok talihsiz bir açıklama. Arkasında ne oldu? Dün Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’na taşlı saldırı gerçekleşti. Yeşil Sol Parti’nin Tarsus’ta aracı taşlandı. Bugün Trabzon’da CHP milletvekillerine saldırı gerçekleştirdi. İşte bütün bu ırkçı söylemlerin arkasında gerçekleşen saldırıların bunları söyleyenlere ait olduğunu belirtmek isterim. Bunun sorumlusu sizlersiniz. Bu saatten sonra insanlarımızın ayağına taş değse kılına zarar gelse bütün bunların sorumlusu bu söylemlerdir bunu söyleyenlerdir, söyletenlerdir. 

Kaybettikçe saldırıyorlar

Bunlar kaybettikçe saldırmaya başlıyorlar ve saldırdıkça kaybedeceklerini ne yazık ki bilmiyorlar. 4 gün sonra gideceklerinin farkında değiller bunlar. Bunların düşmanlıkları, Kürde karşı düşmanlıkları, demokrasiye karşı düşmanlıkları, kadınlara ve muhalefete karşı düşmanlıkları artık çok gizlemiyorlar. Açık açık söylüyorlar. Televizyon programlarında mitinglerde, meydanlarda söylüyorlar. Biz bu düşmanlığa asla izin vermeyeceğiz. Türkiye halklarının bir arada yaşamasının, kardeşliğin huzurun refahın ve barışın, geleciğimizin teminatı artık Yeşil Sol Parti’dir. Biz bu ülkenin güvencesiyiz. Biz bu ülkenin teminatıyız. Onların kendi içlerinde düşmanlıkları ile baş başa bırakıyoruz. Biz Türkiye halklarıyla kendi içimizde Türküyle Kürdüyse Azeri Terekemesiyle yerli halkıyla barış içinde, refah ve huzur içinde yaşayacağız. Kars buna en güzel cevaptır. Kars halkı yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşamış ve bundan sonra da böyle yaşamaya devam edecek. 

Özgürlük talebi 14 Mayıs’tan sonra gerçekleşecek

Sevgili Karslılar, gittiğimiz her yerde aynı coşku var, aynı kararlılık var. Dün Manisa’da, ondan önceki gün Erzurum’daydık. Bugün Kars’tayız, yarın Iğdır’da olacağız. Görüyoruz ki Yeşil Sol Parti bayrakları sloganları ve verdiği mesajlarla Türkiye’nin yerinde dalgalanıyor, Türkiye’nin her yerinde aynı hava var. Elbette Selo’ya da, Figen’e de, Gültan’a da, Ayla’ya da özgürlük. Bu ülkede düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde olan arkadaşlarımızın özgürlük talebi 14 Mayıs’tan sonra gerçekleşecek. 

Kars’ta demokrasi 3, faşizm sıfır

Bunların içinde insan sevgisi yok bunlarda sadece kötülük var zalimlik var zulüm var. Sadece korktukları şey koltuklarından olmak ve seçim sandıkları. Ama artık korkunun ecele faydası yok Kars halkı onları gönderecek. Şimdi Yeşil Solu parlamentoya en güçlü şekilde göndermenin zamanı. Biz 100 vekil hedefledik, bu 100 vekilin 3’ü zaten Kars’tan gelecek. Gülistan vekilimiz iki arkadaşımızla birlikte parlamentoya gidecek ve Kars halkının 3 temsilcisi olacak. Bu 3 temsilci sizin sesiniz, sözünüz olacak iradeniz olacak sizin kararlarınızı her yerde ifade edecek. Ama şimdi esas söz sizde. Kars halkı 3 vekilimizi parlamentoya göndermeye söz veriyor musunuz? O zaman ben de diyorum ki Kars’ta demokrasi 3, faşizm sıfır. 

Buldan’ın konuşmasının ardından sanatçı Berfin Aktay konser verdi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Buldan Kars mitinginde konuştu: Bunlar saldırdıkça kaybedecekler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir