1. Haberler
  2. Güncel
  3. CHP İl Başkanlığına kayyum atandı

CHP İl Başkanlığına kayyum atandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


CHP Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atandı. İl Başkanı Gönül Özel’in görevden alınması ve kongre yapılması için imza toplayan CHP’liler dava açmıştı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava sonucu CHP Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atandı. Kayyum olarak görevlendirilen isimlerin yönetiminde genel kurul çağrısı yapılacak.

Davada istinaf yolu açık, nihai karar verilmiş değil. CHP’nin de karara itiraz etmesi bekleniyor.

CHP’li delegeler il başkanına karşı imza toplamıştı

Kayyum atanmasına giden süreç 16 Şubat 2020’de yapılan il kongresinde başlamıştı. Diyarbakır’da il başkanı seçilen Gönül Özel’in görevden alınması için en az 70 delege imza toplamış ve imzalar CHP Genel Merkezi’ne gönderilmişti.

Olağanüstü kongre kararı alınmamasının ardından Özel’in görevden alınması için imza toplayan delegeler tarafından dava açılmıştı. Bugün görülen üçüncü celsede mahkeme, CHP Diyarbakır İl Başkanlığına kayyum atanmasına karar verdi.

“Görevimin başındayım”

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, SÖZCÜ’ye yaptığı kısa açıklamada, “Hukuki olarak il başkanlığım devam ediyor. Genel merkez benimle, genel başkanımız benimle. Hiçbir sıkıntı yok ben görevimin başındayım” dedi.

Özel, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  • “Kayyum atanması haberi doğru. Yalnız şöyle bir durum var; benim görevden aldığım ilçe başkanları, delegelikleri devam ettiği için aleyhimde imza topladılar.
  • Onları parti tüzüğüne aykırı hareket ettikleri için görevden aldım. Onlar da benim aleyhime imza topladılar. Yalnız genel merkez, olağanüstü kongre için karar vermedi, ‘Diyarbakır il başkanımızla yola devam’ dedi. Onlar da sonuç alamayınca mahkeme yoluna gittiler.
  • Mahkemede böyle bir karar çıktı istinaf yolu açık olmak üzere, kesinleşmiş bir karar yok. Ben görevimin başındayım. Genel merkez benim yanımda. Ben hukuken Diyarbakır İl Başkanı olarak görevime devam ediyorum.”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP İl Başkanlığına kayyum atandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir