CHP’den VASKİ’ye tepki: Vatandaşların susuz bırakılması kabul edilemez

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (VASKİ) binlerce yurttaşı icraya vermesine tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, VASKİ tarafından gerçekleştirilen uygulamayla vatandaşlarımızın susuz bırakılmasını kabul edilemez bulduğunu söyledi.

CHP Van İl  Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, VASK’nin yurttaşları su borçlarından dolayı icraya verilmesiyle ilgili yazılı açıklama yayınladı. Bedirhanoğlu, “Son günlerde vatandaşlar tarafından İl Başkanlığımıza iletilen bilgiler, basın ve sosyal medyaya yansıyan haberler doğrultusunda, Van Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (VASKİ) geçmiş tarihlere ait su faturalarını ödeyemeyen yaklaşık 10 bin abone hakkında icra işlemi başlattığı ve söz konusu abonelerin sularının kesildiğini öğrenmiş bulunmaktayız” dedi. Temiz su hakkı, ticari bir mal ve yardım anlamında bir hizmet olmaktan ziyade, hukuk düzenin koruması altında olan bir insan hakkı olduğunu da dile getiren Bedirhanoğlu, Dünya Sağlık Örgütü günlük ihtiyaçlarını karşılamak için her insanın günde minimum 20-50 litre temiz suya ihtiyacı olduğunu belirttiğini hatırlattı.

‘Su ücretsiz olarak verilmeli’

Bedirhanoğlu, “Öncelikle üzerinde durulması gereken husus; gerek Van ve gerekse ülkemiz genelinde vatandaşların su ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olan belediyeler ve belediye çatısı altında hizmet veren kuruluşların, kar amacı günden kuruluşlar olmadıklarıdır. Anılan bu kurumlar kamusal hizmet sunmaktadırlar. Bu doğrultuda su ticari bir emtia olarak görülmemeli, işletme vb. giderler baz alınarak fiyatlandırmalar minimum düzeyde tutulmalıdır. Hatta bunun ötesinde yaşamsal zorunluluk ve insan hakkı olan suyun belirlenecek limitler dâhilinde ücretsiz olarak verilmesi gerekmektedir. Bu yaklaşımla VASKİ tarafından gerçekleştirilen uygulamayla vatandaşlarımızın susuz bırakılmasını kabul edilemez bulduğumuzu belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Vatandaşların gelirleri üzerine hacizler bırakıldı’

Doğru bulmamakla birlikte, yürürlükte olan mevzuat gereği, borcunu ödemeyen vatandaşlar hakkında işlem başlatılabileceğinin farkında olduklarını da söyleyen Bedirhanoğlu, şu uyarılarda bulundu: “Nitekim icra işlemleri kapsamında vatandaşların gelirleri üzerine hacizler bırakılmaya başlanmış olduğuna şahit oluyoruz. Ancak suyun yaşamsal önemi, devam etmekte olan pandemi süreci ve ekonomik kriz koşulları göz önüne alındığında, vatandaşlarımızın suyunun kesilmesi, telafisi olmayan sonuçlar doğuracaktır. Birkaç firmanın milyarlarca vergi borcunun bir kalemde silindiği, kamudaki israf ve şatafatın artarak devam ettiği bir süreçte, ağır hayat şartları altında ezilen, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemeyen, ekmek kuyruklarında bekleyen vatandaşların bu sıkıntılarına su faturalarını eklemek zulümdür.  VASKİ bir an önce bu yanlış uygulamaya son vermeli, suyu kesilen vatandaşların suyu acilen açılmalıdır.”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP’den VASKİ’ye tepki: Vatandaşların susuz bırakılması kabul edilemez

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir