CHP’li Bedirhanoğlu: Erciş esnafı iflas eşiğinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erciş İlçesi’nde esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çeken CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, esnafın iflasın eşiğine geldiğine dikkat çekerek, acil önlem çağrısında bulundu.

Van’da 2011 yılında yaşanan ve Erciş’te büyük yıkıma neden olan deprem sonrası içe esnafının yaşadığı sorunlar çözülmezken,  yaşanan mağduriyet üzerine CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu basın açıklaması düzenledi. 2011 yılında meydana gelen ve en yıkıcı hasarı Erciş İlçesinde yaşandığını dile getirdi. Depremde 600’ü aşkın insanın hayatını kaybettiği ve binlerce insanımız yaralandığını da dile getiren Bedirhanoğlu, yaşanan depremin halen yaraların sarılmadığına dikkat çekti. Bedirhanoğlu, “Yaşanan felaketin ardından ancak 2015 yılında tamamlanarak teslim edilen Van Afat Erciş Konutlarına yerleşebilen yüzlerce vatandaş, borçlarını ödeyemedikleri için evlerini tahliye etmek zorunda bırakılıyorlar” dedi.

‘Konutlara el konulacak’

Yaşanan süreçle ilgili de bilgi veren Bedirhanoğlu şunlara dikkat çekti: “Vatandaşlara ihtarname gönderen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), 01.09.2021 tarihi itibariyle yatırılamayan borç ve tahakkuk eden faiz bedellerinin ödenmemesi durumunda, gayrimenkul sözleşmesinin feshedilmiş sayılacağını, taşınmazın TOKİ tarafından stoğa çekilip satışa sunulacağını ve konutların tahliye edilerek anahtarların teslim edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Tahliye işlemlerinin yapılmaması halinde yasal yollara başvurulacağı konusunda uyarıda bulunan TOKİ, tahliye gerçekleştirilse bile, taşınmazın kullanıldığı süre boyunca hesaplanacak emsal kira bedeli, hasar, aidat, sigorta ve emlak vergisi bedellerinin de ayrıca tahsili yoluna gidileceğini bildirmiştir. Mağdur durumdaki vatandaşların itirazları üzerine, defaten ödenmesi gereken tutarın en az yarısının 20 Nisan 2022 tarihine kadar ödenmesi halinde geri kalan tutarın yıl sonuna kara uzatılabileceği söylemiştir.”

 Vatandaşın elektrik faturasını dahi ödeyemediğini dile getiren Bedirhanoğlu, “Bizler ulaşan mağdur durumdaki vatandaşlar, bırakın binlerce liralık TOKİ alacağını, evlerinin doğal gaz ve elektrik faturalarını bile ödeyemediklerini dile getirmektedirler. Unutulmamalıdır ki, barınma ve konut hakkı, Anayasal bir hak olmanın ötesinde güvenli, ödenebilir, ulaşılabilir, insani yaşam standartlarına uygun, deprem ve benzeri afetlere karşı dayanıklı ve aynı zamanda asgari yaşamsal hizmetleri de içeren temel bir insan hakkıdır. Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizinin yaşandığı, işsizlik rakamlarının manipülasyonlara rağmen rekor düzeye ulaştığı, insanlarımızın adete yaşam mücadelesi verdiği ve halen kış şartlarının devam ettiği bir süreçte, büyük bir doğal afete maruz kalmış insanlarımıza reva görülen bu uygulama kabul edilemez. Deprem yaşamış, işi ve düzenli geliri olmayan, hayat pahalılığı karşısında ezilen ve ödeme güçlüğü çeken yüzlerce insanımız için inşa edilen bu konutların adından da anlaşılacağı üzere  “Afet Konutu” olduğu unutulmamalı, sosyal hukuk devleti gereğince soruna acil ve kalıcı çözüm üretilmelidir.” diyerek sözlerine son verdi.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP’li Bedirhanoğlu: Erciş esnafı iflas eşiğinde

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir