CHP’li Tanal Van’ın sorunlarını TBMM’ye taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Van il merkezi ve ilçelerinde yaşanan sorunlara dair bakanların yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergelerini TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP Doğu Masası‘nda görevli olan İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Van’da yaşanan sorunları, verdiği soru önergeleriyle Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın cevaplaması istemiyle çok sayıda soru önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi. Tanal, Vanlı vatandaşın ulaşım, yoksulluk, sosyal yardımlar ve işsizlik gibi pek çok sorununu ilgili bakanlara sordu.

Tanal’dan Bakana işsizlik soruları

Tanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, Van’da iş olanaklarının kısıtlı olduğunu belirterek, Van ili ve ilçelerinde işsiz sayısının ne kadar olduğuna dair bilgi talep etti. Tanal, Van’da iş sahibi olmak için İŞKUR’a başvuru yapan vatandaşların sayısının ne kadar olduğunu sordu.

‘Van’a yeni fabrika kurulacak mı?’

Bakan Bilgin’e “Van ilinde istihdamı ve üretimi artırmak için Bakanlığınızca herhangi bir çalışma var mıdır” sorusunu yönelten Tanal, şehrin bir tekstil kenti olması, ülkenin üretimine katkıda bulunması için Van’ın Çatak ilçesinde yaşayan vatandaşlardan gelen taleplerin akıbetine dair bilgi talebinde bulundu. Tanal, “Van ilinde yeni tekstil fabrikaları kurulması için ve bu sayede istihdamın artırılıp göçün azaltılması hususunda Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Şayet yapılmakta ise çalışmanın detayı nedir” diye sordu.

‘İşsizlik göçü tetikliyor’

Van’ın Çatak ilçesi sakinlerinin işsizlikten dolayı ilçeden göç etmek zorunda kaldığı, çocukların eğitiminin yarıda kaldığı yönünde tarafına çok sayıda şikayet ulaştığını belirten Tanal, Van’ın Çatak ilçesindeki yurttaşların devlet aracılığıyla istihdam edilmemesinin, Anayasa’nın ‘Çalışma Hakkı ve Ödevi’ başlıklı 49’uncu maddesine aykırılık teşkil edip etmediğini sordu. Tanal, ayrıca Çatak’ta öğrencilerin okuldan uzaklaşmasının, Anayasa’nın ‘Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi’ başlıklı 41’inci maddesine aykırı olduğuna işaret ederek, gerekli çalışmaların başlatılması talebini dile getirdi.

‘Çatak-Van arası belediye otobüsü ulaşım sağlamıyor’

Tanal, Çatak ilçesinden Van il merkezine belediyenin toplu taşıma araçları ile ulaşımın sağlanmadığı, Çatak ilçesindeki vatandaşların mağdur edildiği yönündeki iddiayı da soru önergesine dönüştürdü. Tanal, Çatak-Van arası belediye otobüsleriyle ulaşımın sağlanması için gerekli çalışmaların yapılıp yapılmayacağına dair Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sorular yöneltti.

Keklikdüzü mahallesindeki sorunlar gündeme getirildi 

Tanal, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu bir başka soru önergesinde, Van’ın Saray ilçesine bağlı Kekikdüzü Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşların ulaşım, altyapı ve iletişim konularındaki şikayet ve taleplerini gündeme getirdi.

Tanal, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde ise yoksulluk oranının en yüksek seyrettiği illerin başında gelen Van’daki kömür dağıtım sorununu gündeme getirdi. Tanal, Van merkez ve ilçelerinde dar gelirli ailelerin geneline 2022-2023 kışına yönelik kömür yardımı dağıtılmadığı, dağıtımın gerçekleştiği kimi evlere ise önceki yıllara göre cüzi miktarda kömür bırakıldığı, yoksul Vanlı ailelerin zorlu kış şartlarında ısınma sorunu yaşadığı konusundaki iddialar için Bakan Yanık’tan bilgi talep etti.

‘Dağıtılması gereken kömür hala dağıtılmadı’

Tanal, İpekyolu ilçesi başta olmak üzere Van’ın tüm ilçeleri için ayrı ayrı hazırladığı soru önergesinde, 2017 yılından söz konusu önerge tarihine kadar, yıl yıl ayrı ayrı belirtmek üzere, kaç mahalleye kömür dağıtımı yapıldığını, dağıtılan kömür miktarının ne kadar olduğunu sordu. 2022-2023 kış aylarına yönelik kömürün dağıtılmadığı mahallelere ilişkin soru yönelten Tanal, “Soğuk kış şartlarında il merkezi ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla zamanında dağıtılması gereken kömürün hala dağıtılmamış olması keyfilik değil midir? Bu mahallelere kömür dağıtılmamasının gerekçesi nedir” diye sordu. Van’ın İpekyolu ilçesi ve diğer ilçelerdeki mahallelere kömür dağıtılmamasına ilişkin Bakanlığa herhangi bir şikayet ulaşıp ulaşmadığını soran Tanal, Van’da dar gelirli ailelere yeteri oranda kömürün dağıtılması için gerekli çalışmaların yürütülüp yürütülmediğini sordu. (Sondakika.com)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP’li Tanal Van’ın sorunlarını TBMM’ye taşıdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir