1. Haberler
  2. Güncel
  3. Darp edilen Van-Hakkâri TTB Başkanı şikayetçi oldu

Darp edilen Van-Hakkâri TTB Başkanı şikayetçi oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık emekçilerinin iş bırakma eylemi sırasında darp edilerek gözaltına alınan Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, aldığı darp raporuyla polisler hakkında şikayetçi oldu.

Valilik kararıyla Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilan edildiği 21 Temmuz 2016 tarihinden bu yana demokratik eylem ve etkinliklerin yasaklandığı Van’da, özlük hakları için 8 Şubat’ta “G(ö)revdeyiz” diyerek iş bırakan sağlık emekçilerine yönelik polis saldırısında aralarında Türk Tabipleri Birliği (TTB) yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Van-Hakkari Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) öncülüğünde Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gerçekleştirilmek istenilen açıklama esnasında darp edilerek, gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılanlardan biri de Van-Hakkâri Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç idi. 

Raporla şikayetçi oldu

Kentte iki bin güne yakındır düşünce ve ifade özgürlüğünün rafa kaldırıldığını belirten Yaviç, demokratik hak ve özgürlükleri talep etmeye devam edeceklerini söyledi. Hastane önüne gittikleri gibi polis engelliyle karşılaştıklarını dile getiren Yaviç, “Polis basın açıklamasına izin verilmeyeceğini söyledi. Biz de açıklamamızı koşul ne olursa olsun yapmaya karar verdik. Açıklamaya başladığımızda ise polis bizi ablukaya aldı. Daha sonra orantısız güç kullanarak, pankartlarımıza el koydu, şiddet uygulayarak gözaltı yaptı. Gözaltı aracına sürüklenerek götürüldük. Emniyette ifadelerimiz alındıktan darp raporu aldım. Hekimler vücudumda birçok darp izi tespit etti. Bu duruma sebep olan polisler hakkında şikâyetçi oldum” dedi. 

Kentte iktidarın özel uygulamalarının devrede olduğunu belirten Yaviç, “TBB’nin 8 Şubat’ta bütün illerde yaptığı eylemede sorun çıkmazken, Van’da daha önceki örneklerde de gördüğümüz üzere valiliğin yasakçı anlayışının bir yansıması olarak kolluk kuvvetinin orantısız şiddetine maruz kaldık. Yasak derhal kaldırılarak, bu hukuksuzluğa artık son verilmelidir” diye belirtti. 

Sağlıkta şiddet 

AKP-MHP bloku tarafından sürekli TTB ve sağlık çalışanlarının hedef gösterildiğini, bundan kaynaklı da sağlıkta şiddetin artırdığını söyleyen Yaviç, şöyle devam etti: “Özellikle son dönemlerde bizlere dönük iktidar ve iktidarın küçük ortağı MHP’nin ciddi anlamda bir tehdit dilinin ortaya çıktığını görüyoruz. İktidar sivil toplum kuruluşları üzerinde baskı kurmayı, baskıyı artırmayı tercih ediyor. Aynı şekilde TTB’nin kapatılması gerektiğine dair söylemelere varacak kadar ileri gidildiği bir dönemi yaşıyoruz. Sağlıksızlığa yol açan politikalar karşısında toplumun sorunlarında müdahil olan ve bu sorunlara da öneriler sunan bir demokratik kitle örgütüyüz. Dolayısıyla bu dönemde özellikle sivil toplum kuruluşları üzerinde bu denli şiddet dilinin kullanılması aslında bir noktadan sonra bizim de sıkça eleştirdiğimiz sağlıkta şiddetin artmasına yol açmaktadır. Her zaman demokratik hak ve özgürlüklerimizi talep etmeye devam edeceğiz.”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Darp edilen Van-Hakkâri TTB Başkanı şikayetçi oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir