Demirtaş: HDP’liler oy verebilmek için Kılıçdaroğlu’nun ziyaretini bekliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP’nin dışlanmasının Türkiye’nin toplumsal birlik ruhuyla ayağa kalkması çabalarını zayıflatacağını belirten Selahattin Demirtaş, “HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na severek, isteyerek, gönül rahatlığıyla oy verebilmek için HDP’yi ziyareti ve uzlaşmayı bekliyorlar” dedi. 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazeteci Ruşen Çakır’a değerlendirmelerde bulundu.  “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına nasıl bakıyorsunuz” sorusuna yanıt veren Demirtaş, “Sayın Kılıçdaroğlu’na bir kez daha başarılar diliyorum, hayırlı olsun diyorum. Sayın Kılıçdaroğlu, şu anda Millet İttifakı’nın ortak adayıdır. Henüz tüm muhalefetin ortak adayı haline gelmedi. Siyasal ve toplumsal muhalefetle görüşerek herkesin desteğini alması halinde sadece Millet İttifakı’nın değil, tüm halkın ortak adayı haline gelecektir.

Elbette HDP ile de açık bir müzakere yürüterek demokratik taleplere nasıl yaklaştığını ortaya koyması bekleniyor. Çünkü HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na, bağırlarına taş basarak oy vermek istemiyorlar, öyle bir şey de olmayacak zaten. HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na severek, isteyerek, gönül rahatlığıyla oy verebilmek için HDP’yi ziyareti ve uzlaşmayı bekliyorlar.

Cumhuriyetin ikinci yüz yılında, büyük bir değişim ve demokratik dönüşüm olacaksa bütün Türkiye yeni bir toplumsal birlik ruhuyla ayağa kalkacaksa HDP’nin dışlanması bu yöndeki çabaları zayıflatır.

HDP’nin desteğiyle yüz yılın değişimi olabilir

Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nun değişim konusunda samimi ve cesur olduğuna inanıyorum. Çalışma ekibinin de aynı düşünceyle hareket etmesi halinde, HDP’nin de desteğiyle, Türkiye yüz yılın değişimini gerçekleştirebilir. Toplumsal barış, huzur, refah sağlanabilir. Demokrasi, kurumsal bir yapıya kavuşturulabilir.

Diyalogdan, konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Herkes birbiriyle konuşursa sorunlarımızı çözebiliriz ve halkı birleştirebiliriz. Bu doğrultuda, Sayın Kılıçdaroğlu’nun öncülük yaparak tüm diyalog kanallarını açacağını umuyorum.

‘Barış umudu artar’

Bundan sonra hedef, Sayın Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamaktır. Bu başarılırsa toplumsal kutuplaşma da azalır, barış ve birlikte yaşam umudu artar.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Demirtaş: HDP’liler oy verebilmek için Kılıçdaroğlu’nun ziyaretini bekliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar

  Kılıçdaroğlu’nun samimi olduğunu diyorsun Erdoğan’dan samimi diyordun bu şekil asla oy vermeyiz masaya milletvekillerimizi alsınlar yoksa Kılıçdaroğlu’na da HDP ye de oy yok oylarımızı yakariz

  Cevapla
 2. Avatar
  10 Mart 2023, 01:29

  Bir HDP li olarak HDP masada oturtulmuyursa asla Kılıçdaroğlu’na oy vermem HDP yede tepki olarak oyumu yakarım övey evlat olarak görüyorlar bu kadar aşağılamak gururumuzu kırıyor ya masaya alın yada size asla oy yok

  Cevapla