1. Haberler
  2. Güncel
  3. Deniz Poyraz Davası: Duruşmaya alınmayan avukatlara müdahale

Deniz Poyraz Davası: Duruşmaya alınmayan avukatlara müdahale

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın duruşmasında vekaletli avukatlar ve gazetecilerin salona içeriye alınmamasını protesto eden avukatlara, jandarma müdahale etti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binasına 17 Haziran 2021 tarihinde yapılan silahlı saldırı sonucu Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin görülen davanın 6’ncı duruşması İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor.

Duruşma Aliağa ilçesindeki ceza infaz kurumları kampüsü içindeki duruşma salonunda başladı.

İki gün önce yapılan 5’inci duruşmada olduğu gibi vekaletli avukatlar ve gazeteciler içeriye alınmazken, dava avukatları ve milletvekillerinin ise cep telefonlarıyla içeriye giremeyeceği belirtildi. Bunun üzerine cezaevi önünde basın açıklaması yapıldı. 

Mahkeme heyetinin iki gündür failin taleplerini yerine getirmek için elinden geleni yaptığını dile getiren HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Özel yetki belgeli avukatların içeriye alınmaması kararı var. Bu CMK’ye göre suçtur. Yetki belgeleri olan avukatları almıyorlar. Kapalılık kararı olmamasına rağmen izleyicileri mahkeme salonuna almama kararı var. Bu da kanun dışıdır. Buna karşı sesimizi çıkaralım, Adalet Bakanlığı’na sesleniyoruz, siz adaleti tesis etmek için mi katil Onur Gencer’in talimatlarına uymak için mi varsınız? Bizlerin içeri girmesi engellenemez” dedi.

‘Biz o salonda olmayacağız’

Yetki belgeli avukatların ve basının da içeri alınmadığını, dava avukatlarının ise elektronik cihazlarının içeri alınmadığını, partililerin ise HDP belgesi olmaksızın alınmadığını ifade eden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Bir liste var, küçük ve keyfi bir liste. ‘Deniz Poyraz katliamını karatmak istiyoruz, cezasızlık politikaları izliyoruz siz de ne yaparsanız yapın’ diyorlar.  Ya avukatlar, bizler, basın orada olmalı ya da kapalılık kararını çıkarın görelim. Bu kararı kabul etmiyoruz, bu hukukun sefaleti. Buradan da gitmiyoruz” dedi.

Jandarma müdahalesi

Açıklamanın ardında içeriye girmeye çalışan avukatlara jandarma tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale devam ederken, avukatlar sloganlarla karşılık veriyor. 

5’inci duruşmada da yetki belgeli avukatların katılma talepleri reddedilmiş, güvenlik güçleri müdahalede bulunmuş, “gerekli şartlar ve ortam olmadığı” gerekçesiyle duruşma bugüne ertelenmişti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Deniz Poyraz Davası: Duruşmaya alınmayan avukatlara müdahale

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir