Depremde yaşamını yitirenlere adanacak Newroz’un ilk ateşi Şemdinli’de yakılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek ve depremde yaşamını yitirenlere adanacak 2023 Newrozu’nun startı veriliyor. 43 merkezde kutlanacak 2023 Newrozu’nun ilk ateşi Şemdinli’de yakılacak.

Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek 2023 Newrozu, Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanacak. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre; 2023 Newrozu’nun startı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde 10 Mart’ta Diyarbakır’da, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve HDP öncülüğünde 11 Mart’ta İstanbul’da açıklanacak Newroz Deklarasyon ile verilecek.

Newroz seçimlerin startı olacak

Deprem bölgesinde yükselen ve 8 Mart etkinliklerine de yansıyan iktidara karşı öfke, Newroz meydanlarına taşınacak. Newroz meydanları, aynı zamanda seçim gündeminin de startı olacak. 

İlk ateş Şemdinli’de, final Diyarbakır’da

2023 Newrozu’nun ilk ateşi, 15 Mart’ta Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yakılacak. 43 merkezi kutlamaların yanı sıra tüm ilçe, köy ve beldelerde kutlanacak Newroz’un final kutlaması ise 21 Mart’ta Diyarbakır’da olacak. 

Depremin 40’ıncı gününde kutlama olmayacak 

Ancak 16 Mart Halepçe Katliamı’nın yıldönümü, 17 Mart ise Maraş merkezli depremlerin 40’ıncı günü olması nedeniyle her iki günde kutlama gerçekleştirilmeyecek.

Birçok merkezde 18 Mart Cumartesi ve 19 Mart Pazar günü kutlamalar gerçekleştirilmeyecek, anma etkinlikleri düzenlenecek. 

İsyan havasında kutlama

Depremler ve seçim atmosferi dolayısıyla dolup taşması beklenen Newroz, isyan havasında kutlanacak. Kutlamalara katılacak konuşmacılar ve sanatçılar siyahlar giyinerek, depremde yaşamını yitirenleri anacak ve devletin depremdeki tutumunu protesto edecek. 

43 merkezde Newroz ateşi yakılacak 

Diyarbakır, Dersim, Bingöl, Batman), Siirt, Kars, Iğdır. Hakkari, Van, Ağrı, Ardahan, Muş, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Çanakkale, Bursa ve İstanbul kentleri ile Elazığ’ın Karakoçan, Urfa’nın Viranşehir ve Suruç, Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe, Şurnak’ın Cizre, Balıkesir’in Bandırma ve Ayvalık, Tekirdağ’ın Trakya, Kocaeli’nin Gebze, Ağrı’nın Patnos ve Doğubeyazıt, Bitlis’in Tatvan, Muş’un Bulanık, Erzurum’un Karayazı, Hakkari’nin Yüksekova ve Şemdinli, Konya’nın Cihanbeyli, Van’ın Erciş ve Aydın’ın Ermencik ilçelerinde kutlamalar gerçekleştirilecek. 

23’ü il, 20’si ilçe olmak üzere, tüm il, ilçe, köy ve beldelerde Newroz ateşi yakılarak, kutlamalar gerçekleştirilecek.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Depremde yaşamını yitirenlere adanacak Newroz’un ilk ateşi Şemdinli’de yakılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir