Depremzedelerin oy kullanma şartları belli oldu

featured
ARŞİV
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maraş’ta meydana gelen ve 11 kentte yıkıma neden olan depremlerden sonra, bu kentlerden göç eden yurttaşların, seçimde nasıl oy kullanacakları merak konusu oldu. Afet bölgesinden diğer illere göç eden depremzedelerin adres değişiklik, ikamet aldırma işlemlerinin nüfus müdürlükleri, e-Devlet ve nüfusmatikler üzerinden yapılabileceği bildirildi.

Karar Gazetesi’nde yer alan habere göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, afetzede vatandaşların adres değişiklik işlemlerini nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-devlet ve nüfusmatikler aracılığıyla yapabileceğini bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, afetzedelerin mağduriyetinin azaltılması ve kamu hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması için 6 Şubat öncesi yerleşim yeri adresi depremden etkilenen şehirlerdeki vatandaşların diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini, nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-devlet ve nüfusmatikler üzerinden gerçekleştirebilmesine imkan sağlandı.

Ayrıca Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesi’nin 7’nci maddesinin 4’üncü fıkrasına istinaden, doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılamayacak hale gelmesinden dolayı afetzedelerin yerleşmeleri için gösterilen karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerlere de nüfus müdürlükleri, e-devlet ve nüfusmatikler üzerinden yerleşim yeri adres beyanı yapılabilecek.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Depremzedelerin oy kullanma şartları belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir