1. Haberler
  2. Güncel
  3. Depremzedelerin yerleştirildiği spor kompleksinde uyuz salgını

Depremzedelerin yerleştirildiği spor kompleksinde uyuz salgını

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da depremzedelerin yerleştirildiği Halit Gürsel Spor Kompleksi, dün akşam saatlerinde baş gösteren uyuz salgınından dolayı boşaltıldığı, ilaçlama sonrası yeniden barınmaya açıldığı öğrenildi. 

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde depremzedelerin yerleştirildiği Halit Gürsel Spor Kompleksi’nde dün akşam saat 20.00 sıralarında baş gösteren uyuz salgınından dolayı boşaltıldığı, ilaçlama sonrası yeniden barınmaya açıldığı öğrenildi. Salgından etkilendiği ileri sürülen 5-6 vakanın tedavi altına alındığı ifade edilirken, kompleksten ayrılan depremzedelerin bir kısmının geri dönmediği belirtildi. Alanda görevli kişiler, komplesin vaka sonrası boşaltılıp gerekli temizliğinin yapıldığını söyledi. 

Bulaşıcı hastalıklarda artış olabilir! 

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Doktor Halis Yerlikaya, sağlıksız ortamlarda ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde bulaşıcı hastalıklarda artışların olabileceğini hatırlattı. Özellikle içme ve temiz kullanım suyuna ulaşımın zorlaşmasıyla bu tür yerlerde, dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Yerlikaya, ilgili makamların gerekli koşulları sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi. 

‘Gerekli koşullar oluşturulmalı’

Barınma, beslenme, tuvalet, temiz içme suyu ve hijyen konularında yaşanan sorunların bulaşıcı hastalıklara zemin hazırladığını vurgulayan Yerlikaya, Kovid başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları, kızamık, uyuz, bit ve mantar gibi temasla bulaşan hastalıkların veya ishalle sonuçlanan hastalıkların görülebileceği uyarısında bulundu. 

‘Çöplerin toplanması kritik önemde’

Yaşanan sağlık sorunlarının önüne geçmek için su ve gıda temizliğinin önemine dikkati çeken Yerlikaya, şöyle devam etti: “Toplanma alanlarındaki yetersizlikler bu tür hastalıklara zemin hazırlıyor. Çöplerin uygun bir biçimde toplanması, yaşam alanlarından atıkların bertaraf edilmesi gerekiyor. İnsanların yaşam alanlarının oluşturulmasına yönelik hızlı aksiyon alınması gerekiyor. Deprem bölgelerinde konteynerlerin hızlıca oluşturulması gerekiyor. Çadır kentlerde temizlik, ısınma ve barınmayla ilgili gerekli koşulların bir an önce oluşturulmasında yarar var. Ayrıca deprem bölgelerinde çöplerin toplanması kritik önemde.” (MA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Depremzedelerin yerleştirildiği spor kompleksinde uyuz salgını

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir